DANSÂND ÎN PLOAIE... SIBIU DANS FESTIVAL Cum au petrecut studenții din ȋntreaga țară pe scena din Piața Mică

 

Energie, graţie, putere, umor pe scenă timp de 2 de zile, în ciuda ploilor scurte şi grele, care nu au împiedicat publicul să fie prezent, să se bucure și... să aplaude... 

 

Festivalul Studențesc SIBIU DANS FESTIVAL a celebrat ȋn acest weekend cea de-a XV/XXVII-a ediție.

Evenimentul a fost, așa cum recunosc atât organizatorii, dar și concurenții, o adevărată desfătare pentru iubitorii dansului, cuprinzȃnd o serie de spectacole care au inclus dansuri originale pe toate gusturile, de la balet modern la street dance și hip-hop, de la dans modern la dans de caracter și show revue, puse ȋn scenă de studenți romȃni, veniți din treisprezece centre universitare.

Ediția a festivalului a debutat vineri, 29 iunie 2018, ȋn Piața Mică din Sibiu, cu un maraton de peste 3 ore de muzică, dans și voie bună. Criteriile de jurizare au fost următoarele: originalitatea, compoziţia coregrafică, valoarea interpretativă și impresia artistică.

Sibiul a fost reprezentat de două grupuri. Tinerii de la ”M&M” coordonați de Miky Stoica, coregraful Casei de Cultură a Studenților Sibiu au avut bucuria de a fi cȃștigătorii a patru premii fruntașe: premiul I pentru un dans show-revue (secțiunea grup), premiul I pentru două dansuri contemporane (secțiunile sole și duet) și un premiu III pentru un dans de caracter (secțiunea formație). Dar reprezentanții Sibiului nu s-au oprit aici. Crazy Street, formația coordonată de Adrian Albu a reușit să obțină două premii fruntașe: premiul II pentru un street dance la secțiunea solo și premiul III pentru un dans modern la secțiunea duet.

 

Marele Trofeu a fost adjudecat anul acesta de Compania de Dans One Dream din Brașov, coordonată de coregrafa Iolanda Popescu. Obișnuiți, deja, cu scena sibiană și iubită de public, tinerii brașoveni au suprins plăcut atȃt publicul, cȃt și juriul prin pasiune și unicitatea coregrafiilor.

 

Ȋn urma notării coregrafiilor intrate ȋn concurs, juriul a hotărȃt acordarea următoarelor premii:

DANS CONTEMPORAN

SECȚIUNEA SOLO

Premiul I – Oana Șandor, M&M, CCS Sibiu – ” Faith to rise back”

Premiul II – Andreea Zamfirescu, Freaks, CCS Craiova – ” Freak Girl”

SECȚIUNEA DUET

Premiul I – M&M, CCS Sibiu – ” Unsteady”

SECȚIUNEA GRUP

Premiul I – One Dream, CCS Brașov – ”Touch an angel”

Premiul II – X-Tazy, CCS Cluj Napoca – ”In the mists of time”

Premiul III – Ansamblul Artistic Parângul, CCS Petroșani – ” Just Soldiers”

SECȚIUNEA FORMAȚIE

Premiul I – One Dream, CCS Brașov – ”The bird of fire”

STREET DANCE

SECȚIUNEA SOLO

Premiul I – Amalia Postolache, Hometown Dance, CCS Iași – ” Independent”

Premiul II – Mihai Herașcu - Crazy Street, CCS Sibiu – ”Don,t stop dancing”

SECȚIUNEA DUET

Premiul I – Happy Dance, CCS Ploiești – ”As time goes by”

Premiul II – King Salsa, CCS Targu-Mures – ” Friends”

Premiul III - Hometown Dance, CCS Iași – ” Dancehall Vibez”

SECȚIUNEA GRUP

Premiul I – Freaks, CCS Craiova – ” Freaks Crew”

SECȚIUNEA FORMAȚIE

Premiul I – One Dream, CCS Brașov – ”Shake your bam-bam”

Premiul II – Hometown Dance, CCS Iași – ” Scooby Doo”

DANS MODERN

SECȚIUNEA SOLO

Premiul I – Doina Vîlcu, Star Fix, CCS Pitești – ”-”

SECȚIUNEA DUET

Premiul I – X-Tazy, CCS Cluj Napoca – ”California dreamin”

Premiul II – Atlantis, CCS Ploiești – ” Who loves pizza?”

Premiul III – Crazy Street, CCS Sibiu – ”Back to dance”

SECȚIUNEA GRUP

Premiul I – Happy Dance, CCS Ploiești – ”Dance Dance”

Premiul II – Freaks, CCS Craiova – ” Freaks Crew”

Premiul III – X-Tazy, CCS Cluj Napoca – ”Personal Jesus”

SECȚIUNEA FORMAȚIE

Premiul I - Freaks, CCS Craiova – ” Freaks Crew”

Premiul II – Star Fix, CCS Pitești – ”Startram”

DANS DE CARACTER

SECȚIUNEA SOLO

Premiul I – Ștefan Orhean - The Sky, CCS Iași – ”Irish Flame”

SECȚIUNEA GRUP

Premiul I – Atlantis, CCS Ploiești – ”Bollywood”

Premiul II - The Sky, CCS Iași – ”Iar acum…Iar așa”

Premiul III – X-Tazy, CCS Cluj Napoca – ”Bollywood dance”

SECȚIUNEA FORMAȚIE

Premiul I – One Dream, CCS Brașov – ”Free gypsies”

Premiul II – Atlantis, CCS Ploiești – ”Dans Evreiesc (Nunta)”

Premiul III – M&M, CCS Sibiu – ” Kizomba”

 

SHOW REVUE

SECȚIUNEA DUET

Premiul II - The Sky, CCS Iași – ”Comics Steps”

SECȚIUNEA GRUP

Premiul I –M&M, CCS Sibiu – ” Mambo nr 5”

Premiul II – Happy Dance, CCS Ploiești – ”Rainbow Girls”

Premiul III – X-Tazy, CCS Cluj Napoca – ”Cats”

Ignorȃnd ploaia și frigul, tinerii din ȋntreaga țară au reamintit publicului sibian despre plăcerea de a dansa, au promovat autenticitatea, inovația și excelența. Sperăm că ȋn aceste seri ați reușit să transcedeți ȋmpreună cu acești studenți talentați trivialul existenței și elementele comune din obositorul cotidian”, a declarat Liliana Popescu, directorul Casei de Cultură a Studenților Sibiu.

Demn de amintit, Sibiu Dans Festival 2018 este organizat de Casa de Cultură a Studenților Sibiu și co-finanțat de Ministerul Tineretului și Sportului, Consiliul Județean Sibiu și Primăria Municipiului Sibiu.

Pentru cei care nu au putut fi prezenți la aceste zile pline de dans și pasiune, ȋnregistrările spectacolelor pot fi urmărite online pe www.casastudentilorsibiu.ro și livestream.com.

 

 

 

Foto: Louis Guermond

Dacă îți place să știi ce se întâmplă în Sibiu și în județul Sibiu, dă-ne un LIKE pe pagina SIBIUNEWS de pe FACEBOOK!

Anunt Facebook

ziare ziare.org