Ultimele comentarii

  • „E altă lume față de ce e dincoace de munți. E altceva. Un ALTCEVA care te învață, care-ți priește”. Părerea unui om de televiziune din Regat despre Ardealul nost'

    căpățînă căpățînă 02.04.2018 10:26
    Frumusețe deplină
    Marginimea Sibiului comuna Gura Râului locul nașterii mele. În toată lumea pe unde am umblat nu am ...
     
  • IN MEMORIAM: DORIN TEODORESCU. 17 de când o voce de aur s-a alăturat îngerilor

    georgeta carp georgeta carp 21.03.2018 09:42
    nu-l uitam pe MAESTRU
    Generatia noastra nu are cum sa-l uite pe MAESTRU. Ne este atat de dor de prezenta lui in spectacole ...
     
  • „SANIE CU ZURGĂLĂI”: POVESTEA UNUI CÂNTEC CARE... FACE IARNA MAI FRUMOASĂ PE TOATE MERIDIANELE

    Nicolae Scutelnic Nicolae Scutelnic 18.03.2018 14:47
    Sanie cu zurgalai.
    Silvian Florin (Fainstein) a fost dirijorul nostru din 1967 pana in 1974.
     
  • ȘCOALA CU NUME DE REGINĂ din Sibiu: Prima școală românească de după 1918. DE PUS LA... TÂMPLA AMINTIRILOR. Fotografii de epocă

    Lili Lili 14.03.2018 00:33
    scoală
    Aici am urmat clasa I și a II a în anii 1957-58, frumoase amintiri....
     
  • Arta populară din Racoviţa- o comoară între două…. „ţări”

    eusitu eusitu 28.01.2018 14:56
    Arta populara din Racovita
    Mi-a placut articolul,am doar o mica obiectie:Racovi ta nu face parte dintr-o zona etnografica de ...

Economie

Opinie

Întrebări care nasc DISPERARE, FRICĂ, SCÂRBĂ. Întrebări al căror răspunsuri au dat frâu liber MORȚII!!!

Scris deNicoleta IONIŢĂ
29 Iulie 2019
Întrebări care nasc DISPERARE, FRICĂ, SCÂRBĂ. Întrebări al căror răspunsuri au dat frâu liber MORȚII!!!

Cum colaborează poliștii locali cu POLIȚIA? (***PĂCAT, MARE PĂCAT!!! în poliia Română sunt și foarte mulți profesioniști, oameni de toată isprava care și-au însușit la superlativ atribuțiile unei profesii nobile,...

Accident la miezul nopții pe DN1: O șoferiță a ajuns la spital

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Duminică, 18 August 2019 10:10
Accident la miezul nopții pe DN1: O șoferiță a ajuns la spital

Accident, sâmbătă noapte, în jurul orei 24.00, pe DN1, la km 268, în afara localității Scoreiu.

IRONIA TRAGICĂ A SORȚII: După ce a cucerit Himalaya și Alpii, celebrul alpinist arădean Zsolt Torok, găsit DECEDAT în zona Vf Negoiu

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Sâmbătă, 17 August 2019 16:05
IRONIA TRAGICĂ A SORȚII: După ce a cucerit Himalaya și Alpii, celebrul alpinist arădean Zsolt Torok, găsit DECEDAT în zona Vf Negoiu

Zsolt Torok, alpinistul român care a cucerit Alpii, Himalya și Anzii Cordilieri: „Aparent, ai atins un vârf însă, în realitate, renaști!”

TRAGEDIE: Femeie de 50 de ani găsită înecată în Olt. S-a întâmplat la Boița

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Sâmbătă, 17 August 2019 15:35
TRAGEDIE: Femeie de 50 de ani găsită înecată în Olt. S-a întâmplat la Boița

Sâmbătă, în jurul orei 12,45, Poliția Orașului Tălmaciu a fost sesizată cu privire la faptul că, pe albia râului Olt, în zona km. 242 a DN7, în afara localității Boița, plutește... un cadavru.

Haidaț' la d-ale bune, faine, de pe valea Târnavelor! În Muzeul ASTRA!

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Sâmbătă, 17 August 2019 14:54
 Haidaț' la d-ale bune, faine, de pe valea Târnavelor! În Muzeul ASTRA!

Muzeul ASTRA ne poftește duminică, 18 august, la „Tradiții și cultură gastronomică de pe Valea Târnavelor, cu participarea comunității din Șeica Mică și Șeica Mare”.

Accident provocat de un cetățean străin în Sibiu

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Sâmbătă, 17 August 2019 10:16
Accident provocat de un cetățean străin în Sibiu

Sâmbătă dimineață, în municipiul Sibiu, la intersecția străzii Transilvaniei cu Bdul Victoriei, s-a produs un accident rutier pe fondul neacordării de prioritate auto.

Accident pe DN14. Posibil ca șoferul vinovat să fi adormit la volan

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Sâmbătă, 17 August 2019 10:04
Accident pe DN14. Posibil ca șoferul vinovat să fi adormit la volan

Accident sâmbătă dimineață, DN14, între localitățile Axente Sever și Agârbiciu.

Incident cu... URS pe A1!

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Vineri, 16 August 2019 21:50
Incident cu... URS pe A1!

Accident pe A1, la km. 273, calea 1, Sibiu -Deva (zona Aciliu), vineri seară.

Șoferiță rănită la ieșirea din Sibiu pe DN14

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Vineri, 16 August 2019 16:58
Șoferiță rănită la ieșirea din Sibiu pe DN14

Accident vineri după-amiază, pe DN14, la ieșire din municipiul Sibiu, pe fondul neatenției în conducere.

Un bărbat și o femeie, răniți într-un accident pe strada Salzburg

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Vineri, 16 August 2019 16:09
Un bărbat și o femeie, răniți într-un accident pe strada Salzburg

Accident, vineri la amiază, la Sibiu. Șoferul unui turism, un brașovean de 59 de ani, a ieșit dintr-o parcare și a pătruns pe strada Salzburg fără să acorde prioritate.

Straiul străbun cinstit la Gura Râului, după dat!

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Vineri, 16 August 2019 15:15
 Straiul străbun cinstit la Gura Râului, după dat!

„ Costumul tradițional este un adevărat templu la purtător, o imago mundi care conţine o sumă de simboluri, hierofanii, re…velări ale sacrului care îi dau o poveste şi ne dau în acelaşi timp nouă o id...

CNAIR a semnat vineri contractul pentru construcția primei secțiuni a unei autostrăzi care va traversa Carpații : Autostrada Pitești- Sibiu, Secțiunea 1!

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Vineri, 16 August 2019 09:31
CNAIR a semnat vineri contractul pentru construcția primei secțiuni a unei autostrăzi care va traversa Carpații : Autostrada Pitești- Sibiu, Secțiunea 1!

  Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A (CNAIR SA) și Compania Porr Construct SRL au semnat vineri, 16 august, la prima oră, la Palatul Victoria, contractul pentru proi...

INIȚIATIVĂ FAINĂ: Produsele micilor meșteri ai Olimpiadei „Meșteșuguri artistice tradiționale” disponibile în Galeriile de Artă Populară din Muzeul ASTRA!

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Joi, 15 August 2019 20:53
INIȚIATIVĂ FAINĂ: Produsele micilor meșteri ai Olimpiadei „Meșteșuguri artistice tradiționale” disponibile în Galeriile de Artă Populară din Muzeul ASTRA!

Muzeul ASTRA, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar al Județului Sibiu deschide de mâine, 15 august 2019, ora 10, standul dedicat produselor micilor meșteri olimpici, participanți la faza naţională...

AȘA E LA NOI ȘI-I TARE BINE AȘA: Muzică și muzicieni... la Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Joi, 15 August 2019 20:09
AȘA E LA NOI ȘI-I TARE BINE AȘA: Muzică și muzicieni... la Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu

Eleganta Sală Festivă a Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu, situată în clădirea veche pe frontispiciul căreia stă scris „Muzeul Asociațiunii”, găzduiește anual o serie de evenimente muzicale care fac d...

Accident al Târnava. Un șofer a fost rănit!

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Miercuri, 14 August 2019 16:26
Accident al Târnava. Un șofer a fost rănit!

Accident pe DN14, miercuri după-amiază, la intrarea în localitatea Târnava.

ACCIDENT MORTAL: Un motociclist și-a pierdut viața la Rășinari, după ce s-a izbit de un stâlp

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Miercuri, 14 August 2019 14:43
ACCIDENT MORTAL: Un motociclist și-a pierdut viața la Rășinari, după ce s-a izbit de un stâlp

TRAGEDIE: Rășinari, strada Râul Caselor, miercuri, 14 august: un localnic în vârstă de 34 de ani, în timp ce conducea o motocicleta tip Enduro, a intrat în coliziune cu un stâlp. 

Leonardo Badea: „ASF sprijină dezvoltarea tehnologiilor moderne pe piața financiară” 

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Miercuri, 14 August 2019 14:29
Leonardo Badea: „ASF sprijină dezvoltarea tehnologiilor moderne pe piața financiară” 

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a lansat miercuri,14 august 2019, pe www.asfromania.ro,  proiectul FinTech Hub prin intermediul căruia a fost creat cadrul instituțional pe...

„SUNSET” la ESTE FILMUL DE MIERCURI

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Miercuri, 14 August 2019 10:16
„SUNSET” la ESTE FILMUL DE MIERCURI

După succesul răsunător pe care l-a avut cu debutul său Fiul lui Saul/Son of Saul, pentru care a obținut Oscarul pentru Cel mai bun film străin, regizorul László Nemes revine cu Apusul/Suns...

Sibiul de Odinioară: Festin culinar, zonă de distracție pentru copii și concerte atractive, în weekend

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Miercuri, 14 August 2019 09:56
Sibiul de Odinioară: Festin culinar, zonă de distracție pentru copii și concerte atractive, în weekend

Cea de a VI-a ediție a evenimentului ’’Sibiul de Odinioară’’, are loc în 17 și 18 august în locația devenită deja tradițională, în Pădurea Dumbrava – Camping și, de această dată, aduce pe lângă conce...

Reverberații la final: Bibliovacanța la Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Marți, 13 August 2019 18:05
Reverberații la final: Bibliovacanța la Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu

  Miercuri, 14 august 2019, la ora 12:00, la Sala Festivă a Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu, va avea loc spectacolul care marchează finalul de sezon al programului estival pentru copii, Bibliov...

Cazinouri online vs Cazinouri offline – avantaje și dezavantaje

Scris deComunicat
Marți, 13 August 2019 18:04
Cazinouri online vs Cazinouri offline – avantaje și dezavantaje

Unde este mai bine să joci jocuri de noroc, la cazinourile online sau la cazinourile din cartier? Ce avantaje și dezavantaje ne aduc ambele medii de joc?

O EXTRAORDINARĂ TRADIȚIE, AICI, LA SIBIU: Târgul Creatorilor Populari, ediția a XXXVI-a. Vin peste 200 de meșteri!

Scris deNicoleta IONIŢĂ
Marți, 13 August 2019 14:58
O EXTRAORDINARĂ TRADIȚIE, AICI, LA SIBIU: Târgul Creatorilor Populari, ediția a XXXVI-a. Vin peste 200 de meșteri!

Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, organizează în perioada 15-18 august 2019 Târgul Creatorilor Populari din România, ediția a XXXVI-...

3 sporturi de iarna care te ajuta sa iti mentii sanatatea

Scris deComunicat
Marți, 13 August 2019 11:12
3 sporturi de iarna care te ajuta sa iti mentii sanatatea

In timp ce unii privesc cu groaza venirea iernii, cu ale sale temperaturi scazute, zapada si umezeala, altii vad si reversul medaliei si anume oportunitatea de a practica sporturile preferate de sezo...

Dezvăluiri

O femeie rănită într-un accident pe DN1

Scris deNicoleta IONIŢĂ
28 Iunie 2019
O femeie rănită într-un accident pe DN1

Accident vineri seară, pe DN1, în zona Tess.

alis reclama 420x300

Anunt Facebook

 

Rural

Straiul străbun cinstit la Gura Râului, după dat!

Scris deNicoleta IONIŢĂ
16 August 2019
 Straiul străbun cinstit la Gura Râului, după dat!

„ Costumul tradițional este un adevărat templu la purtător, o imago mundi care conţine o sumă de simboluri, hierofanii, re…velări ale sacrului care îi dau o poveste şi ne dau...

Cultură

Sport

CeMerita.ro (Tudor Şt.Popa)

Casian Șoneriu - Blogger Mediaș

MirceaHodarnau.ro

Medias News

Ion Girnod (Mediaş)

ziare ziare.org