„La mulți ani România! La mulți ani, nouă!
Da, știu, sunt mulți supărați care spun că…
Da, știu, sunt multi nemulțumiti care spun că…
Da, știu, sunt mulți cârcotași care spun că…
Dar mai știu si că, și chiar dacă nu este „buricul pământului”, nici „raiul-raiurilor”, nici „spatiul perfect”, Țara noastră, o țară ca toate țările pământului, pentru noi are ceva în plus, totuși:
– Este Țara noastră, a noastră, a tuturor românilor și naționalităților care o locuiesc. E Țara tuturor românilor și naționalităților care se întorc cu drag și dor, măcar din când în când, la ea sau măcar cu gândul.
– Este locul în care avem rădăcinile
– Este locul pe care-l iubim
– Este locul în care locuim -unii, ne întoarcem cu drag-alții.
– Este Țara pe care, chiar și când nu ne dăm seama, o iubim, o bună parte dintre noi, altfel s-ar fi risipit de mult.
– Este Țara care s-a ridicat din țărână de atâtea ori și și-a strâns puterea și oamenii și a reușit să meargă mai departe.
– Este Țara care ne iartă de câte ori îi greșim, de prea multe ori chiar, așa cum o mamă își iartă copiii.
– Este limanul, orizontul tangibil, este ACASĂ.
Îi cerem prea mult și dăm prea puțin, o lovim prea des și vrem mai des să ne ierte, o împingem să cadă și tot noi o certăm că nu se ridică destul de repede și destul de sus, îi zgândărim rănile și tot noi o certăm că e bolnavă, o scuipăm și tot noi îi râdem în față că e murdară, îi sfâșiem veșmintele și tot noi o batjocorim că e goală. Iar Ea ne iartă și rămâne țara cu brațele, sufletul și inima deschise pentru noi toți.
România este suma faptelor noastre, ale românilor de aici si ale românilor de departe.
Nu ne întrebăm niciodată de unde mai are putere?
Nu ne întrebăm niciodată cum mai poate să meargă înainte cu demnitate?
Nu ne întrebăm de ce?
De ce poate?
Poate, fiindcă e Țara Noastră.
Poate, fiindcă încă mai sunt oameni care-i oblojesc, așa cum pot ei, rănile.
Poate, pentru că încă mai este multă iubire pentru ea.
Poate, fiindcă încă îi udăm rădăcinile.
Noi?
Noi suntem Țara.
Noi, putem și trebuie ca și noi să ne deschidem brațele și inimile mai mult.
Noi, noi avem o Țară. Suntem binecuvântați.
Noi suntem un popor. Suntem un popor norocos, încă avem o țară! Trebuie doar să învățăm cum să ne gestionăm norocul acesta căci… Dumnezeu ne dă, dar nu ne bagă în traistă. Dumnezeu ne dă minte, dar trebuie s-o și folosim.
Și da! Suntem români tot anul, România e Românie tot anul, dar… și voi vă spuneți „La multi ani” de ziua voastră deși sunteți aceiași tot anul, ca și voi și Țara împreună cu poporul au o zi în care să-i sărbătorim, să le spunem „La mulți ani!” E astăzi ziua aceea!
Avem o Țară, ce facem cu ea?
O iubim.
La mulți ani Românie!
La mulți ani cu rost, popor statornic!”