Se răsucește în mormânt Goga, săracul s-audă așa grozăvie… Deunăzi, Constantin Vîlcu- nimeni altul decât directorul Școlii Gimnaziale “O. Goga” din Rășinari făcu una d-aia nefăcută, de tamponă la rând vreo trei mașini și, surpriză, la cercetări s-a descoperit că omul- adică dumnealui, domn‘ director era și cu alcoolemia în neregulă- pe scurt, consumase ceva… de s-a simțit la test.
Inspectoratul Școlar Sibiu a confirmat că, în această dimineață, vinovatul și prezentat demisia.
Până una-alta, însă, e păcat. Aud părinții, aud copiii, știrea zboară și… „se duce buhu”, cum zice românul. Și rămâne pata pe școală, pe dăscălime… altfel spus, ce i-o fi trebuit?! Dacă știa că a băut de ce s-a mai urcat zor-nevoie la volan, să facă bucluc și la alții și să se găsească, iată, încă un motiv să arate lumea cu degetul către școală?!? Nu-i păcat??? (sau o fi crezut, așa, deodată, că dacă are funcție, nu s-atinge nimeni de dumnealui? Dar tot e păcat!)
sursa foto: www.voceatransilvaniei.ro
