Amintiri despre Ocna Sibiului, cu… blonzii ei

Ocnerii erau toţi blonzi cu ochii albaştri şi întotdeauna aşteptau cu braţele deschise oaspeţii, turiştii… Adesea,  sibienii, dornici de-o ieşire a sare şi aer curat, mergeau căţăraţi pe tren, nerăbdători. Ocnerii le arătau încântaţi toate minele de sare, lacurile, şi locurile frumoase numai de ei ştiute.

Aşa sună amintirile sibienilor, mari iubitori de băi şi călătorii la Ocna Sibiului, supranumită „litoralul Ardealului”. Mai exact, aceasta frantura interesanta din istoria Ocnei ne-a fost impartasita de doamna Cristina Simu. 

În fotografia alăturată, oferită tot de fidela noastra cititoare, puteţi vedea o imagină rară a Ocnei de odinioară.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Alte articole

ALERTĂ LA MEDIAȘ! Scăpări de gaze pe strada Ighișului!

IPJ SIBIU informează: La această oră, traficul rutier este...

Mediașul îmbracă haine de sărbătoare: Trei zile de concerte, tradiții și distracție la „Zilele Mediașului”

Municipiul Mediaș se pregătește să devină epicentrul distracției și...

Din aceeași categorie

Categorii populare