miercuri, 30 aprilie 2025
12.4 C
Sibiu

AS în FURTURI, REȚINUT de POLIȚIȘTII SIBIENI

Un tânăr de 20 ani a fost reținut de polițiștii Biroului Investigații Criminale, fiind bănuit de săvârșirea mai multor furturi din locuințe și auto. Până în momentul de față, prejudiciul a fost parțial recuperat.

Polițiștii Biroului Investigații Criminale Sibiu au reușit, în urma investigațiilor desfășurate, identificarea unui bărbat suspectat că în cursul lunii mai a comis mai multe infracțiuni de furt din garaje sau anexe și din autoturisme.

Concret, în perioada 9 – 24 mai, tânărul de 20 de ani, domiciliat în localitatea Buia, județul Sibiu, este bănuit că ar fi comis 5 infracțiuni de furt din imobile și două furturi din auto, fapte săvârșite pe raza municipiului Sibiu (cartierul Tineretului, Piața Cluj, Țiglari).

Potrivit probatoriul administrat, polițiștii Biroului Investigații Criminale Sibiu au stabilit că tânărul ar fi pătruns prin efracție în curțile unor imobile sau prin escaladare, în balcoane de unde ar fi sustras diferite bunuri, precum: scule electrice și două biciclete. Totodată, în data de 20/21 mai, ar fi sustras din două autoturisme bunurile găsite la vedere sau în portbagaj (laptop, memory stick).

În cadrul anchetei, polițiștii au reușit recuperarea ambelor biciclete, iar parțial, a sculelor electrice sustrase.

Tânărul a fost reținut pentru 24 de ore, iar în cursul acestei zile urmează a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu cu propunere de arestare preventivă. Polițiștii Biroului Investigații Criminale Sibiu continuă cercetările.

 

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ultimele articole

FAIN AȘA: S-a deblocat Sibiu Bike City!

Sibiu Bike City, sistemul public de închirieri de biciclete...

Robert Fotache- manager interimar al Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu

Domnul Robert Fotache, director administrativ al SCJUS din anul...

Contractele pentru digitalizarea Spitalelor de Pneumoftiziologie și Psihiatrie au fost semnate

FAINE VEȘTI: Investiții majore în tehnologii de ultimă generație...

Bărbat înjunghiat MORTAL la Moardăș

Compartimentul Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean...

Alte articole

O nouă etapă de înregistrare gratuită a terenurilor în cadastru și cartea funciară

ATENȚIE: De astăzi, 28 aprilie a început o nouă...

1 Mai deschide porțile distracției la Complexul pentru agrement și sport Lacul Binder

Din 1 Mai, Complexul pentru agrement și sport Lacul...

TNRS e bucură neîncetat! Două premiere internaționale în luna mai pe Scena Digitală: dans din Japonia și teatru din Coreea de Sud

VEȘTI MINUNATE: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu (TNRS) și...

AFLAȚI ACUM programul Muzeul Național Brukenthal în mini-vacanța de 1 Mai

În perioada 01 mai - 04 mai 2025, cu...

Un bărbat și un copil, răniți într-un accident lângă Nocrich

Polițiștii rutieri au intervenit puțin înainte de orele 13.00,...

Ministrul Culturii, în vizită la Brukenthal

Vineri, 25 aprilie 2025 doamna Natalia Intotero, Ministrul Culturii...

Săptămâna bună se cunoaște după… muncă! Sunt șantiere pe drumurile sibiene, iar noi avem detaliile!

Drumuri și Poduri SA Sibiu continuă lucrările stabilite în...

Din aceeași categorie

Categorii populare