Se apropie, cu paşi repezi sau mai tărăgănaţi, sărbătorile Crăciunului. Deşi rafturile magazinelor sunt deja doldora de cadouri sau provizii asortate timpului magic al colindelor, mulţi dintre noi îşi socotesc cu băgare de seamă fiece leuţ, să vadă dacă măcar pot trece cu bine sărbătorile sau dacă pot ţine de tradiţie măcar „pe sfert”.
Cei mai mulţi dintre cei care îşi fac astfel de griji sunt, fireşte, vârstnicii. Şi asta o confirmă situaţia de la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din Sibiu. Aşa cum am aflat de la preşedintele instituţiei, dl Ioan Roman, în ultima perioadă s-au „aglomerat” solicitările de împrumuturi, nu puţini beneficiari avântându-se la împrumutul maxim, de 1500 de lei. Domnia sa spune că „goana după împrumuturi” reflectă cel mai bine cât de greu o duc pensionarii, „ca să nu mai vorbim decât de greu le vine apoi să returneze banii”.
