Cladiri-Monument gata sa pice? Sunt! Care e situatia? “Asa si asa”

La finalul seminarului pe probleme de protejarea patrimoniului, l-am abordat pe directorul Directiei Judetene de Cultura cu întrebarea, fireasca de altfel, daca are o situatie cat de cat exacta a cladirilor de patrimoniu aflate în stare avansata de degradare.

Răzvan Pop a răspuns scurt: “Aşa şi aşa”. Dar a adăugat o scurtă listă a celor mai sensibile puncte din această perspectivă: castelele de la Buia şi Boarta – la nivel de judeţ. Iar în Sibiu – imobilul Din Bulevardul Victoriei nr 38, clădire care a fost Casa de vară a Mitropolitului. Şi… un imobil din Piaţa Armelor. Care, "eşi nu este declarat oficial monument istoric, are regim similar, pentru că se află în aria centrului istoric protejat”, cum a declarat interlocutorul nostru.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Alte articole

NEVOIE DE CULTURĂ?! DA! Sesiune de informare Europa Creativă – Finanțări pentru proiecte culturale

Sunteți artist, lucrați într-o organizație culturală sau vreți să...

Muzeul ASTRA Sibiu, parteneriat cu Palatul Principilor din Alba Iulia în proiectul „Artă și Mister”

Centrul Cultural Palatul Principilor din Alba Iulia împreună cu...

Din aceeași categorie

Categorii populare