Consiliu de Administratie nou la TRANSGAZ!

Ministerul Economiei a facut publica noua componenta a Consiliului de Administratie. Ei au fost alesi din 12 candidati. Cei patru noi membri sunt Petru Vaduva, Radu Cernov, Mihaela Preda si Ion Sterian.

In plin proces de mutare a sediului Transgaz de la Medias la Bucuresti, Ministerul Economiei a schimbat Consiliul de Administratie. Potrivit unui comunicat emis de Ministerul Economiei, Petru Vaduva, Radu Cernov, Mihaela Preda si Ion Sterian sunt noii membri ai Consiliului Administrativ al Transgaz.

Din cadrul acestora ar urma sa se aleaga si viitorul director executiv al Transgaz.

Petru Vaduva este CEO al Tiriac Holdings, membru in Consiliul de Administratie al Unicredit Tiriac Bank si al Allianz Tiriac. In cei 21 de ani de activitate a detinut functii de conducere in domeniul bancar si de investii, atat pe plan local, cat

si international, in companii precum Uralsib si Renaissance Capital (Rusia), Seb Investment Management (Marea Britanie), Caspian Securities si Bear Stearns (SUA).

Printre realizarile notabile se numara subscrierea de actiuni in cadrul celui mai mare IPO pana la aceasta data din Rusia si al cincelea cel mai mare din lume in valoare de 79,8 miliarde de dolari (Rosneft).

Domnul Vaduva detine studii tehnice si economice: a absolvit cursurile universitare si de master in cadrul facultatii de Biochimie Columbia University si detine un MBA la Yale University.

Radu Cernov este Partener in cadrul Societatii Civile de Avocati Enescu Panait Pop si Asociatii, avand o experienta de peste 12 ani in sectorul de industrii reglementate, relatii guvernamentale, precum si in domeniul afacerilor.

In cursul carierei sale a oferit consultanta pentru probleme specifice sectorului energetic, in proiecte industriale si in contracte comericale internationale.

De experienta sa au beneficiat si investitori si autoritati publice in domeniul parteneriatelor public privat in sectoarele energie, comunicatii si infrastructura.

Domnul Cernov a oferit asistenta in obtinerea de finantari de la UE si in negocierea cu insitutii financaire multilaterale (Banca Mondiala, BERD, JBIC). De asemenea a coordonat negocierile cu Uniunea Europeana pe doua capitole din

domeniul telcomunicatiior si audiovizual.

Domnul Cernov a absolvit Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti.

Mihaela Preda este Director in cadrul Directiei Relatii Institutionale si Politici Comunitare a OPSPI, fiind printre altele responsabila de asigurarea legaturii cu Uniunea Europeana in procesul de privatizare si restructurare a operatorilor

economici din portofoliul O.P.S.P.I. Printre proiectele coordonate se numara vanzarea unui pachet de 15% din actiunile detinute de statul roman la Transgaz prin Oferta Publica Secundara.

In cei 32 de ani de activitate profesionala, doamna Preda a acumulat o bogata experiena atat in domeniul administratiei publice, cat si cel energetic/industria de petrol si gaze. Pe langa implementarea unor proiecte de investii in industria energetica, a fost implicata si in proiecte de cooperare internationala in domeniu, fiind un specialist in politici publice, precum si in ceea ce priveste strategii energetice. Are de asemenea o buna recunoastere in strainatate, in urma publicarii unor lucrari stiintifice in reviste de circulatie internationala.

Doamna Preda este absolventa a Facultatii Energetica in cadrul Institutului Politehnic Bucuresti, detine un Masterat si un Doctorat in cadrul Facultatii de Relatii Economice Internationale, acesta din urma abordand o tema legata de reforma politicii de securitate energetica a Romaniei in contextul integrarii in Uniunea Europeana.

Ion Sterian detine in prezent functia de de membru A.G.A. in cadrul SNT Transgaz Medias post ocupat incepand cu anul 2007, precum si pe cea de Director Executiv Directia Tehnica in cadrul Regiei Autonome Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat. In cei 6 ani in care a detinut calitatea de membru A.G.A. la SNTGN Transgaz S.A. Medias, a avut rol decizional in elaborarea strategiei de retehnologizare, modernizare, dezvoltare si restructurare economico-financiara a

companiei.

Din cei peste 30 de ani de experienta profesionala, a activat timp de 20 de ani in domeniul de petrol si gaze. De asemenea are o bogata experienta administrativa in calitate de membru al unor Consilii de Administratie.

Domnul Sterian este absolvent al Universitatii de Petrol si Gaze Ploiesti, al unei specializari in domeniul Relatiilor Internationale in cadrul Institului Diplomatic Roman cat si al unui curs de Management Financiar in cadrul Open Business School Codecs Romania.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Un secol de… ȚURU! Municipalitatea medieșeană vrea să pună în lumină minunatul obicei printr-un album foto centenar

Primăria Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, invită cetățenii orașului...

DE INTERES: Primăvara aduce TEZAUR, dobanzi de pănă la 7 % pe an

Pentru că primăvara înseamnă noi începuturi, este momentul perfect...

FAINĂ VESTE: Asociația Județeană de Turism Sibiu obține statutul oficial de OMD de nivel județean

În spatele fiecărei organizații care rezistă și crește stă...

DE NERATAT: Muzică simfonică și spectacol pentru copii în programul săptămânii la Filarmonica de Stat Sibiu

Săptămâna aceasta, Sala Thalia găzduiește două întâlniri muzicale distincte...

CÂND VREI, POȚI: Condiții mai bune de trai pentru 106 familii care locuiescpe Bdul Mihai Viteazu din Sibiu

Primăria Sibiu informează că a finalizat eficientizarea energetică a...

Alte articole

Echipa CNM ASTRA la CRAFT I(n)G – Research Mission in Italy

Echipa Muzeului ASTRA - Ciprian Ștefan- manager, Mirela Crețu-...

Inconștiență la volan… SANCȚIONATĂ de polițiștii sibieni

La volan FĂRĂ permisLa data de 9 martie a.c.,...

DE IMPACT: Delegație elvețiană la Sibiu pentru un proiect de eficiență energetică!

Primăria Sibiu a primit vizita unei delegații de specialiști...

Când medicina se face surată cu pictura… „se țese” o poveste minunată! Avem dovada!

„Din anul 2001, Dariana Baltador, asistent medical principal de...

„Sorella di Clausura”, proiecție specială cu invitați la ESTE Filmul de Miercuri

NU RATAȚI: ESTE Filmul de Miercuri prezintă filmul Sorella...

Tragedie în județul Sibiu: Un bărbat de 73 de ani, ucis de un adolescent după un conflict spontan

O dispută banală s-a transformat într-o crimă care a...

Din aceeași categorie

Categorii populare