În aceste momente, chiar preşedintele Klaus Iohannis participă la bilanţul MApN. Iată cum şi-a început discursul dedicat acestui moment: „Un moment de bilanţ nu este unul formal sau unul rece. Pentru mine nu este. La 1 decembrie 2014 am participat pentru prima dată la parada militară de la Alba Iulia, pe 24 ianuarie am fost la Iaşi… De fiecare dată, privindu-i pe militarii noştri am văzut patriotism, onoare şi curaj. A-ţi pune viaţa în slujba ţării tale e una din expresiile cele mai clare ale patriotismului.” Totodată, Klaus Iohannis a recunoscut că, pentru domnia sa „nu există moment mai emoţionant decât salutul drapelului de luptă”, afirmând şi că „armata e un simbol al perenităţii şi continuităţii statului român în care concetăţenii noştri au cea mai mare încredere”.
Cu acelaşi prilej, comandantul suprem al Armatei a atras atenţia că „valoarea supremă a instituţiei dumneavoastră sunt oamenii în uniformă”.

Sursa foto: mediafax.ro
