Acolo unde se dechide o carte, crește un gând și mintea se luminează…
O nouă și necesară Filială a Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu se pregătește pentru a servi iubitorii de carte din orașul Cisnădie.
Pentru moment, doamnele Alexandria Aldea, Delia Lugojanu, Emilia Hîrbea, Malvina Sabău și Simona Olar pregătesc cu zor fondul de carte și pun rânduială în sediul care abia așteaptă să-și deschide porțile.
Ideea filialelor ASTRA în orașele și comunele sibiene este valoroasă și importantă în perspectiva dezvoltării serviciilor culturale și de educație pe tot parcursul vieții, idee susținută, iată, cu succes, de directorul Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu, dl. Silviu Borș.
Proiectul este derulat în parteneriat cu Primăria Orașului Cisnădie și cu susținerea Consiliului Județean Sibiu.