Senatorul liberal, Sorin Iliesiu, se aliaza cu Mircea Cazan, colegul de partid, si ii cere demisia ministrului delegat al Economiei, Constantin Nita, in cazul in care acesta nu renunta la infiintarea unui sediu secundar sau principal la Bucuresti.
Problema mutarii Romgaz de la Medias ii solidarizeaza pe liberalii sibieni. Dupa ce Mircea Cazan, deputat liberal, a anuntat ca luni ii va cere demisia lui Constantin Nita, In parlament, senatorul liberal, Sorin Iliesiu, spune ca, in aceeasi zi ii va cere si el demisia ministrului delegat al Economiei.
Iliesiu ii da insa o sansa lui Nita si ii cere sa declare public ca la Bucuresti nu se va infiinta niciun sediu al Romgaz.
"Fac apel la domnul prim-ministru Victor Ponta sa-i solicite domnului ministru delegat pentru Energie Constantin Nita sa declare public ca renunta sa infiinteze in București sedii secundare sau principale ale companiilor nationale de gaz din Medias, Romgaz si Transgaz. Dincolo de conectarea la absurd a principiilor regionalizarii si descentralizarii (prin centralizare), mutarea sau infiintarea unor asemenea sedii in Bucuresti ar duce la diminuarea grava a bunastarii locuitorilor judetului Sibiu si la subminarea sanselor Sibiului de a deveni capitala regionala", a declarat senatorul liberal, Sorin Iliesiu.
Iliesiu spune ca, in cazul in care Nita nu va aparea public si va declara ca renunta la infiintarea sediilor la Bucuresti, ii va cere demisia.
"In situatia in care domnul ministru Constantin Nita va refuza sa faca declaratia solicitata mai sus, luni 14 aprilie a.c. voi cere de la tribuna Senatului demiterea acestuia din guvern, in acceasi zi in care domnul deputat Mircea Cazan, copresedintele USL Sibiu, va cere acelasi lucru de la tribuna Camerei Deputatilor", a mai adaugat Iliesiu.

