luni, 20 ianuarie 2025
-2.6 C
Sibiu

Inca o zi de targ si festival in Dumbrava Sibiului. Iata ce va asteapta!

Mare sarbatoare mare!!! Începând de vineri 15 august 2014 si până maine, 17 august 2014, Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului este generoasa gazda pentru Festivalul Naţional al Tradiţiilor Populare dar şi pentru ceea ce s-a consacrat drept Târgul Creatorilor Populari din România,

evenimente organizate de Muzeul ASTRA in parteneriat cu Consiliul Judeţean Sibiu.
Conceput să ilustreze tradiţii din zone etnofolclorice diferite, festivalul, organizat în parteneriat cu Institutul Cultural Român, reuneşte la această ediţie reprezentanţii judeţelor Constanţa, Prahova şi Satu-Mare, dar şi ai comunităţii româneşti din Municipiul Bălţi (Republica Moldova), în cadrul celor şase secţiuni: Arte religioase, Arte literare, Arte muzicale, Arte coregrafice, Arte plastice şi Arte culinare.

Cu acest prilej, peste 200 de meşteri populari din toate zonele ţării îşi vor expune creaţiile şi vor realiza demonstraţii practice. Muzica, dansul, animaţiile culinare şi atelierele de creaţie, obiectele expuse vă aşteaptă să redescoperiţi valorile tradiţiei si mainile ca n-au hodina, sa simtiti vibrand peren, neostenit, SATUL in splendoarea vechiului, a mestesugului, a trudei, a acelui miraj ce duce catre vesnicia cantata de poeti… odinioara.

 

… Nu demult, cineva spunea ca aici, la Sibiu, in Muzeul in aer liber, satul romanesc e viu!…Veniti, dara, si maine in Dumbrava sa redeveniti romani, sa simtiti samanta aceea de netagaduit din care “creste lingura de lemn si-n care se leagana fusul ori borangicul, sa prindeti in maini o oala de lut si sa cunoasteti TARANUL ROMAN.

 

Surse Foto: Muzeul ASTRA, dl Pavel Diaconu (Rasinari)

 

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ultimele articole

Femeie rătăcită în zona Păltiniș, recuperată de jandarmii sibieni

Vineri, în jurul orei 16.30, jandarmii montani sibieni au...

MERITAT: Municipiul Sibiu participă la Târgul de Turism de la Viena

Destinația turistică Sibiu este prezentată în aceste zile la...

FAIN AȘA: Școala „Regele Ferdinand” din Sibiu, modernizată și mai eficientă energetic

 Primăria Sibiu anunță că a finalizat lucrările de îmbunătățire...

Alte articole

UPDATE: Reţinere inculpaţi în dosarul vizând infracţiuni de corupţie săvârşite de angajaţi ai Casei Judeţene de Pensii Sibiu

„Aducem la cunoştinţa opiniei publice că prin ordonanţa procurorului...

Atenție: O nouă metodă de înșelăciune a apărut în spațiul online!

În contextul actual al amenințărilor cibernetice, Poliția Română a...

AȘA DA! Spații moderne pentru comercializarea florilor în cartierele Sibiului!

MINUNAT!!! Spații mai frumoase și mai funcționale pentru comercializarea...

La noi, sărbătorile nu s-au gătat! Vin Lolele! Poftiți la gogoși!

Asociația ”Breasla Lolelor”din Agnita are deosebita plăcere să anunțe...

FAIN AȘA: Muzeul ASTRA începe anul cu o expoziție organizată într-unul dintre cele mai spectaculoase castele din Europa!

Muzeul ASTRA organizează la Castelul Vianden din localitatea Vianden,...

Un mesaj… numai bun să vă meargă la inimă, AZI, din partea managerului Muzeului Național Brukenthal

"Ziua Culturii Naționale ne oferă prilejul să subliniem importanța...

Din aceeași categorie

Categorii populare