JOHANNIS: Incompatibilitatea pe care a invetat-o ANI!

Primarul Sibiului, Klaus Johannis, spune ca starea de incompatibilitate intre functia de primar si statutul pe care il are in cadrul SC Piete si Apa Canal este una "inventata de ANI". El spune ca, in afara de comunicatele de presa, nu a primit niciun act de la ANI cu privire la incompatibilitatea pe care ar avea-o.

Edilul sef al Sibiului sustine ca, atat in cazul Apa Canal, cat si la SC Piete, nu exista motive pentru care ar trebui sa fie cercetat.

Ei merg pe doua spete: exista Societatea Piete care a fost infiintata de noi acum cativa ani. ANI sustine ca sunt incompatibil fiindca reprezint municipiul Sibiu in Adunarea Generala a Actionarilor, lucru total fals. Nu am avut niciodata un astfel de mandat. Deci nu exista cauza. A doua se refera la Societatea Apa Canal care dupa infiintarea Asociatei de Dezvoltare Intercomunitara a devenit operator regional. Toti primarii comunitatilor care sunt in ADI Apa sunt si reprezentantii comunitatilor locale in Adunarea Generala a Actionarilor la Apa Canal, care este operator regional, avand comunitati din judetele Sibiu si Brasov”, a declarat primarul Sibiului, Klaus Johannis, in conferinta de presa de joi.

Johannis sustine ca in aceeasi stare de incompatibilitate mai sunt si alti primari din tara.

In aceeasi situatie mai sunt si multi alti primari, cateva sute. Aceasta modalitate de conducere a societatilor regionale de interes public a fost stabilita prin negocierile de aderare a Romaniei la Uniunea Europeana si ceea ce facem noi in ADI si in societatile de Apa Canal vine in aplicarea unor directive europene. ANI poate sa fie de alta parere, noi vom demonstra in instanta ca avem alta parere”, a completat Johannis.

Intrebat daca cercetarile ANI au si un interes politic, Johannis a raspuns: „Haideti sa analizam putin cand s-a interesat ANI de persoana mea. Prima data in 2009, imediat dupa ce am declarat ca sunt dispus sa sprijin un candidat la presedentie si as fi dispus sa devin prim ministru. Imediat, mai exact dupa o zi, ANI a demarat o verificare a persoanei mele si m-a gasit, intre ghilimele, incompatibil. Poate va amintiti la vremea respectiva am contestat in instanta ce a gasit ANI si mi s-a dat dreptate. Deci ANI a pierdut procesul cu mine. Acum nu am intrat bine in PNL si astfel in politica nationala. Iata ca ANI si-a amintit de mine si iarasi a gasit o speta de incompatibilitate. Puteti sa trageti dumneavoastra concluziile daca e o coincidenta sau mai mult”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

5 victime, dintre care doi adolescenți, în urma unui accident la ieșire din Mediaș

Polițiștii rutieri au intervenit azi, de urgență, puțin înainte...

Veste mare, în Vinerea Mare, de la Brukenthal!

Absolut onorant: Patru piese din patrimoniul Muzeului Național Brukenthal...

Vrâncean îmbibat în alcool, autorul unui accident în Sibiu

La data de 08 aprilie, a.c., în jurul orei...

Investiții verzi în educație: Grădinițele nr. 7 și nr. 22 din Sibiu intră în reabilitare energetică

Primăria Municipiului Sibiu continuă strategia de modernizare a infrastructurii...

Alte articole

Tălmăcean ajuns la majorat dar și… DUPĂ GRATII, cu mandat european de arestare

La data de 7 aprilie a.c., polițiștii din cadrul...

START VOT: Județul Sibiu are 11 destinații finaliste din cele 11 categorii în competiția DESTINAȚIA ANULUI

Cu 11 destinații finaliste din cele 11 categorii, arătăm...

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Modernizarea României prin integrare și convergență

„România a avansat semnificativ în procesul de aliniere la...

ASTRA înTINE(r)este: O șansă pentru tinerii scriitori la aniversarea a 165 de ani de istorie culturală

Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu marchează un moment istoric printr-o...

Paște cu premii și program special la Promenada Sibiu: Iepurași de ciocolată și cadouri pentru vizitatori

Spiritul sărbătorilor de primăvară cuprinde Promenada Sibiu. Centrul comercial...

Din aceeași categorie

Categorii populare