Specialistii sustin ca, in ultima perioada, Critica a devenit principala formă de educaţie a părinţilor români. Iar notele pe care le iau copiii la şcoală devin sensul vieţii aceloraşi părinţi, spun psihologii. Tot ei avertizează că, din cauza presiunii la care sunt supuşi acasă, peste 600.000 de copii sunt diagnosticaţi oficial cu anxietate şi depresie.
Performanţele şcolare ale copiilor dar si… integrarea acestora gratuit in grupuri elitiste sunt foarte importante pentru părinţii români, indiferent cât de mult sau de puţin se implică în obţinerea acestora.
„Este concurenţa foarte mare şi de aceea ar fi bine să se descurce în viaţă, să ştie cât mai multe limbi străine, să aibă cunoştinţe din cât mai multe domenii. Nu avem pretenţii să fie primul, dar nici ultimul din clasă nu ne-ar pica bine. E important să fie printre primii”, spune un părinte. Si mult sunt de accord cu acest lucru, convinsi ca pentru asta bataia si pedepsele aspre sunt cele mai bune solutii.
O mentalitate incorectă, spun psihologii, în cabinetele cărora ajung din ce în ce mai mulţi copii depăşiţi de pretenţiile (uneori exaggerate) părinţilor.
Referitor la acest subiect care pare ca trece pe langa noi pur si simplu, Carmen Elena Podar, psiholog a declarat pentru digi24.ro: “În momentul în care simt că sunt criticaţi devin vulnerabili şi dezvoltă anxietate. Anxietatea este primul pas, încet dar sigur, înspre depresie”.
La randul sau, Otilia Mantelers, expert în parenting precizeaza: “Cuvântul toxic în relaţia dintre părinte şi copil cam la orice vârstă dar la şcoală e şi mai mult e acel cuvânt TREBUIE. Eu le dau părinţilor instrumente foarte practice de cum să se conecteze cu copii lor, instrumente care sunt jocul, timpul special, timpul unu la unu”.
Potrivit susrsei citate, aproape 20% dintre copii români au tulburări psihologice. 500.000 dintre ei suferă de anxietate şi alţi 130.000, de depresie.
Goanna dupa cat mai multe ore de munac pentru un tari cat de cat decent, sau, dimpotriva, disperarea, greutatile, uneori insingurarea, fac din partinti oameni inraiti, greu de “remodelat” cumsustin psihologii, care tintesc asupra unui scop neglijand prpria atitudine fata de copii. Isi pierd rabdarea, sau, pentru ca sunt foarte ocupati, cred ca daca ii lasa “in grija” anturajului sau a jocurilor pe computer au rezolvat totul comod si simplu, iar apoi, daca cei mici iau note proaste sau ajung sa fie protagonistii unor fapte reprobabile ii molesteaza si de aici nu-i decat o jumatate de pas catre violenta in familie cu efecte extrem de nocive.

Surse foto: www.divahair.ro, www.publika.md

