Mesajul Preşedintelui Ioan Cindrea cu ocazia Zilei Poliţiei Române, 25 martie 2015

„De peste un deceniu, Ziua Poliţiei Române se îngemănează cu Sărbătoarea Bunei Vestiri, un prilej pentru mine de a adresa câteva gânduri de apreciere şi consideraţie pentru conducerea şi colectivul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Sibiu.

Este unanim acceptat că Poliţia Română este astăzi una dintre instituţiile statului român care se bucură de încrederea populaţiei, iar    Inspectoratul Judeţean de Poliţiei Sibiu a contribuit an de an la creşterea respectului şi a încrederii oamenilor în poliţişti. Trebuie să subliniez faptul că liniştea şi infracţionalitatea redusă şi eradicată prompt în judeţul Sibiu se datorează profesionalismului celor care, 24 de ore din 24, muncesc pentru respectarea legii şi pentru menţinerea unui climat de siguranţă pentru cetăţenii judeţului nostru.

Chiar dacă nu primiţi aplauze în fiecare zi pentru munca dumneavoastră, desfăşurată de multe ori în condiţii de periculozitate, permiteţi-mi să evoc o zi în care peste 20.000 de sibienii v-au aplaudat cu siguranţă. În 1 Decembrie, de Ziua Naţională a României, sibienii prezenţi de-a lungul bulevardului Corneliu Coposu au avut ocazia să vă vadă şi să admire maşinile de intervenţie în cadrul paradei militare pe care am organizat-o în premieră după Revoluţie, începând din anul 2013, şi să vă răsplătească cu aplauzele lor.

Doresc să vă asigur de toată susţinerea din partea instituţiei Consiliului Judeţean Sibiu în toate demersurile pe care le întreprindeţi cu scopul de a oferi siguranţă cetăţenilor. Prezenţa dumneavoastră în structura Autorităţii Teritoriale de Ordine Publică (ATOP), informările periodice pe care le faceţi în cadrul întâlnirilor trimestriale de la Consiliul Judeţean Sibiu ne confirmă că vă faceţi datoria şi interveniţi cu promptitudine oriunde şi oricând este nevoie. 

La Mulţi Ani, tuturor poliţiştilor!”, transmite Ioan Cindrea, Presedintele Consiliuli Judetean Sibiu.

Prin art. 50 din Legea nr. 218 din 23.04.2002 data de 25 martie a fost desemnată Ziua Poliţiei Române.

Alegerea acestei date este legată de simbolul creştin al Bunei Vestiri aflat pe primul steag al Marii Agii, simbol ce a fost preluat şi pe actualul drapel al Poliţiei Române.

În anul 1822 domnitorul Grigore Dimitrie Ghica i-a înmânat Marelui Agă Mihăiţă Filipescu (şeful poliţiei din acele timpuri) drapelul pe care este cusută sigla Steagului Agiei. Alături de siglă se află o ghirlandă din aur în interiorul căreia este prezentată Maica Domnului, înaintea îngerului ce-i aduce vestea cea bună (Buna Vestire).

 

 

 

Sursa foto: rnews.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare