MINISTERUL TRANSPORTURILOR DĂ ASIGURĂRI CĂ NU SE SCHIMBĂ NIMIC ÎN RĂU! ÎN PRIVINȚA GRATUITĂȚILOR ACORDATE STUDENȚILOR LA CĂLĂTORIILE CFR, RĂMÂNE CUM S-A STABILIT INIȚIAL!

Studenții pot sta liniștiți!!! RĂMÂNE CUM AM STABILIT!!!

Ministerul Transporturilor a anunțat sâmbătă că s-a renunțat la amendamentele care puneau condiţii pentru gratuitatea primită de studenţi la călătoriile cu trenul. Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, şi preşedintele PSD, Liviu Dragnea, au convenit ca măsurile să rămână, totuși, cele prevăzute inițial în OUG 2/2017, anunţă un comunicat al Ministerului Transporturilor.

După cum vă amintiți probabil, în cursul acestei săptămâni, Comisia de Buget a Senatului adoptase rapid un amendament care restrângea gratuitatea acordată studenţilor doar pentru călătoriile între localitatea de domiciliu şi cea în care se află facultățile la care învață. Un alt amendament, discutat și adoptat în Comisia de Muncă, impunea și limită de vârstă.

„Astăzi, 18 februarie 2017, Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc a discutat cu Președintele Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea pe marginea amendamentului depus în Parlament cu privire la proiectul de Lege pentru aprobarea a OUG nr 2/2017, referitor la gratuitatea călătoriilor studenților pe calea ferată.

În urma discuției, s-a convenit cu privire la faptul că toate măsurile cuprinse în Programul de Guvernare vor fi respectate și implementate, iar în cazul gratuității călătoriilor studenților pe calea ferată aceasta nu va fi modificată și va rămâne în forma prevăzută în OUG nr 2/2017”, se precizează în comunicatul oficial. 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Proiect nou al echipei Muzeului ASTRA: „Cum faci profitabil meșteșugul traditional?”

CULTURA DEZVOLTĂ.  Echipa Muzeului ASTRA a făcut noi pași...

ȘANTIER în Piațeta urbană de pe Bdul Victoriei! Așa arată acum!

Lucrările de amenajare a piațetei urbane de pe bulevardul...

Un secol de… ȚURU! Municipalitatea medieșeană vrea să pună în lumină minunatul obicei printr-un album foto centenar

Primăria Mediaș, prin Direcția pentru Cultură, invită cetățenii orașului...

Alte articole

DE INTERES: Primăvara aduce TEZAUR, dobanzi de pănă la 7 % pe an

Pentru că primăvara înseamnă noi începuturi, este momentul perfect...

FAINĂ VESTE: Asociația Județeană de Turism Sibiu obține statutul oficial de OMD de nivel județean

În spatele fiecărei organizații care rezistă și crește stă...

DE NERATAT: Muzică simfonică și spectacol pentru copii în programul săptămânii la Filarmonica de Stat Sibiu

Săptămâna aceasta, Sala Thalia găzduiește două întâlniri muzicale distincte...

CÂND VREI, POȚI: Condiții mai bune de trai pentru 106 familii care locuiescpe Bdul Mihai Viteazu din Sibiu

Primăria Sibiu informează că a finalizat eficientizarea energetică a...

Echipa CNM ASTRA la CRAFT I(n)G – Research Mission in Italy

Echipa Muzeului ASTRA - Ciprian Ștefan- manager, Mirela Crețu-...

Inconștiență la volan… SANCȚIONATĂ de polițiștii sibieni

La volan FĂRĂ permisLa data de 9 martie a.c.,...

DE IMPACT: Delegație elvețiană la Sibiu pentru un proiect de eficiență energetică!

Primăria Sibiu a primit vizita unei delegații de specialiști...

Când medicina se face surată cu pictura… „se țese” o poveste minunată! Avem dovada!

„Din anul 2001, Dariana Baltador, asistent medical principal de...

Din aceeași categorie

Categorii populare