Write a comment

TEATRUUUuUuu

 

SIBIUL RESPIRĂ TEATRU! Spectacolele de teatru și dans, concertele și conferințele speciale revin pe site-ul #FITSonline, într-un nou format de difuzare.

Începând cu data de 3 octombrie, FITS online propune în fiecare săptămână, de sâmbătă până marți, o selecție vastă de evenimente găzduite de ediția online a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu 2020. Printre vedetele lunii octombrie se numără: Sasha Waltz, Lev Dodin, Angela Gheorghiu, Pippo Delbono, Luk Perceval, Jesús Carmona, Jan Lauwers și Gigi Căciuleanu. Toate evenimentele sunt difuzate gratuit, exclusiv pe site-ul www.sibfest.ro/fits-online.

 

Așa cum am promis, până în luna decembrie, oferim publicului șansa de a revedea spectacolele difuzate în cadrul ediției speciale online a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, spectacole care s-au bucurat de aprecierea publicului în timpul celor zece zile de festival. Venim cu o abordare nouă a programului redifuzărilor; astfel, spectacolele vor putea fi vizionate pe site-ul FITS online timp de patru zile pe săptămână, respectiv în fiecare sâmbătă, duminică, luni și marți. Alături de programul oferit de FITS, publicul din Sibiu și de pretutindeni se poate bucura de prezența online a Teatrului Național „Radu Stanca” Sibiu, cu cele trei seri de intervenții artistice ale actorilor sibieni, reunite în cadrul programului „Actori.SB.Online – Daruri teatrale”, în fiecare duminică, luni și marți, atât în limba română, cât și în limba germană. Totodată, în fiecare miercuri, joi și vineri, oferim un program bogat de spectacole, filmate în condiții high-definition, pe TNRS – Scena Digitală. De asemenea, Sala Mare a TNRS și Fabrica de Cultura s-au redeschis pentru spectatorii noștri care vor putea vedea, pe lângă spectacole consacrate, cele mai recente producții ale scenei noastre. Ne bucurăm să putem oferi publicului de pretutindeni, acest cadou unic.”, declară maestrul Constantin Chiriac, Președinte FITS.

Așadar, dragi sibieni, dragi iubitori de teatru… aveți acum noi motive de bucurie!

 

PROGRAM FITS ONLINE

OCTOMBRIE - DECEMBRIE 2020

 

 

OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU SASHA WALTZ

Sâmbătă, 3 octombrie 2020 / Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, ora 17:00

DEU/conferințe speciale/1h

Conferință în limba engleză; Traducere în limba română

 

FRAȚI ȘI SURORI – Partea I

BROTHERS AND SISTERS – Part one

Sâmbătă, 3 octombrie 2020 / Luni, 16 noiembrie 2020, ora 19:00

De: Fyodor Abramov; Regia: Lev Dodin

Maly Drama Theatre - Theatre of Europe

RUS/teatru/2h30min

Spectacol în limba rusă; Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

FRAȚI ȘI SURORI – Partea II

BROTHERS AND SISTERS – Part two

Sâmbătă, 3 octombrie 2020 / Luni, 16 noiembrie 2020, ora 21:30

De: Fyodor Abramov; Regia: Lev Dodin

Maly Drama Theatre - Theatre of Europe

RUS/teatru/2h54min

Spectacol în limba rusă ; Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ÎN DIALOG CU ANGELA GHEORGHIU

Duminică, 4 octombrie 2020 / Duminică, 15 noiembrie 2020, ora 17:00

ROU/conferințe speciale/1h

Conferință în limba română; Traducere în limba engleză

 

DUPĂ BĂTĂLIE

AFTER THE BATTLE

Duminică, 4 octombrie 2020 / Marți, 17 noiembrie 2020, ora 19:00

Un spectacol de: Pippo Delbono

Emilia Romagna Teatro Fondazione - Pippo Delbono Company

ITA/teatru/1h51min

Spectacol în limba italiană; Traducere în limbile engleză și română

 

 

MEMORANDUM

Duminică, 4 octombrie 2020 / Marți, 17 noiembrie 2020, ora 21:00

Coregrafia: Amir Kolben

Kolben Dance Company

ISR/dans/1h

Nerecomandat celor sub 12 ani

 

CARACTERE

THE CHARACTER

Luni, 5 octombrie 2020 / Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, ora 19:00

Scris și regizat de: Hideki Noda

Tokyo Metropolitan Theatre

JPN/teatru/2h10min

Spectacol în limba japoneză; Traducere în limbile engleză și română

 

INTER_RUPTED

Luni, 5 octombrie 2020 / Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, ora 21:30

Coregrafia: Aditi Mangaldas

Aditi Mangaldas Dance Company – The Drishtikon Dance Foundation

IND/dans/1h5min

 

MUZICĂ FADO

Luni, 5 octombrie 2020, ora 22:35 / Marți, 17 noiembrie 2020, ora 22:00

Cláudia Duarte, João Farinha & Fado ao Centro na Casa de Música, Cristiana Águas

PRT/muzică/10min

 

ADRIANA LECOUVREUR

Marți, 6 octombrie 2020 / Duminică, 22 noiembrie 2020, ora 19:00

Muzica: Francesco Cilea; Libret:Arturo Colautti ; Regia: David McVicar; Film: François Roussillon

The Royal Opera House

GBR/operă/2h26min

Spectacol în limba italiană; Traducere în limbile engleză și română

 

VICE VERSA

Marți, 6 octombrie 2020, ora 21:30 / Luni, 23 noiembrie 2020, ora 22:45

Coregrafia: Nicole Mossoux și Patrick Bonté

Compagnie Mossoux-Bonté

BEL/dans/18min

Nerecomandat celor sub 14 ani

 

PAZNICUL TEMPLULUI

LE GARDIEN DU TEMPLE

Vineri, 9 octombrie 2020, ora 22:00 / Duminică, 22 noiembrie 2020, ora 21:30

Film realizat de Xbo Films după un spectacol al companiei La Machine

Regia: Dominique Deluze & Sylvain Luini

FRA/stradă/35min

Spectacol în limba franceză; Traducere în limbile engleză și română

 

CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ÎN DIALOG CU DENIS O’HARE

Sâmbătă, 10 octombrie 2020 / Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, ora 17:00

USA/conferințe speciale/1h

Conferință în limba engleză; Traducere în limba română

 

SINGUR ÎN BERLIN – Partea I

ALONE IN BERLIN – Part I

Sâmbătă, 10 octombrie 2020 / Luni, 23 noiembrie 2020, ora 19:00

De: Hans Fallada; Regia: Luk Perceval

Thalia Theater Hamburg

DEU/teatru/2h

Spectacol în limba germană; Traducere în limbile engleză și română

 

SINGUR ÎN BERLIN – Partea II

ALONE IN BERLIN – Part II

Sâmbătă, 10 octombrie 2020 / Luni, 23 noiembrie 2020, ora 21:00

De: Hans Fallada; Regia: Luk Perceval

Thalia Theater Hamburg

DEU/teatru/1h37min

Spectacol în limba germană; Traducere în limbile engleză și română

 

GEORGE BANU ÎN DIALOG CU EMMANUEL DEMARCY MOTA

Duminică, 11 octombrie 2020 / Duminică, 22 noiembrie 2020, ora 17:00

FRA/conferințe speciale/1h

Conferință în limba franceză; Traducere în limbile engleză și română

 

KÖRPER

Duminică, 11 octombrie 2020 / Marți, 24 noiembrie 2020, ora 19:00

Coregrafia: Sasha Waltz

Sasha Waltz & Guests

DEU/dans/59min

Nerecomandat celor sub 18 ani

 

 

BEȚIE

THE DRUNKS

Duminică, 11 octombrie 2020 / Marți, 24 noiembrie 2020, ora 20:00

De: Ivan Viripajev; Regia: Radu Afrim

Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

ROU/teatru/3h15min

Spectacol în limba maghiară; Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 18 ani

 

METAMORFOZA

METAMORPHOSIS

Luni, 12 octombrie 2020 / Sâmbătă, 28 noiembrie 2020, ora 19:00

De: Franz Kafka; Regia: Wu Hsing-Kuo

Contemporary Legend Theatre

CHN-TWN/teatru/1h47min

Spectacol în limba chineză; Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat sub 7 ani

Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.

Say something here...
Cancel
Log in with ( Sign Up ? )
or post as a guest