CSARDAS LocalNews 970x250px

Write a comment

FANFARASTREZA

„După al doilea război mondial în Streza (Cârțișoara) se înființează o fanfară dupa modelul celei a sașilor din Cârța.

Tinerii de atunci cântă la nunți, la jocul din luncă de la ciuperca, la ceata sau la înmormântări.

Stoica Florian (Flori lu Patru lu Pavel) la trombon, Folea Ioan (Onu lu Gugiu) la trompetă, Traian Solomon al lui Zdrancu la fligar, Blendea Ioan (Onu lu Paleriu) la dobă, Nicu Bosca la trompetă, Guia Istvan la clarinet si începuturi si HauerJoseoh asr. - la armonica

Sub muzica lor de la joc se cunosc zeci de tineri si se formează noi familii în Cartisoara sau în satele din Țara Fagarasului, au rămas mai ales în memoria oamenilor de peste 60 de ani acuma.

Au fost oameni buni și acuma toți cântă între cetele de îngeri și rămân în sat nemuritori!

Mulțumesc în mod deosebit surorilor Ica și Olimpia Solomon care au pastrat intacte atâtea amintiri frumoase cu oamenii satului și fotografii de arhivă. Cu multă căldură transmit mai departe din istoria satului nostru și mai putem pune scrie încă o bucățică din istoria satului nostru din secolul XX”.

Povestite cu duh și lumină de domnul Laurențiu Dorodici. Amintiri din sat. Amintiri ce merită să rămână vii...

 

Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.

Say something here...
Cancel
Log in with ( Sign Up ? )
or post as a guest