Numarul virozelor, in Sibiu, este in scadere. Dupa ce, in ultima luna, sute de sibieni contractau saptamanal viroze, acum numarul acestora a scazut cu aproximativ 20% fata de sapamana trecuta, potrivit Directiei de Sanatate Publica Sibiu.
În cadrul Sistemului de supraveghere de rutină a infecţiilor respiratorii şi a gripei la nivelul judeţului, în săptămâna 46, adica din 11 pana in 17.11, a scăzut numărul de IRA la 1549 de cazuri, cu circa 19.86%, faţă de cazurile din săptămâna precedentă, fiind de 1933 de cazuri, şi cu 13.03% mai mic decât media celor 3 săpătămâni anterioare, cand s-au inregistrat 1781 de cazuri”, declara oficialii Directiei de Sanatate Publica Sibiu.
Potrivit DSP Sibiu, cele mai multe cazuri, aproximativ 31.4%), s-au înregistrat la grupa de vârstă 15-49 ani.
