O săptămână ne mai desparte de timpul fermecat al… celui MAI MARE FESTIVAL DE ARTELE SPECTACOLULUI DIN LUME: FITS 2016. Programul complet al primei zile!

Vă e dor de atmosfera de basm care în fiece început de vară cucerește Sibiul sub semnul înal al teatrului, al artelor spectacolului care vin aici din lumea întreagă? Ei bine, numai o săptămână ne mai desparte de EVENIMENTUL ANULUI. Din nou vor răsuna aplauze armonizate cu mii de pași de dans, cu priviri ațintite către scene sau bolți, din nou ne vor tăia respirația acrobați și evenimente culturale pentru toate gusturile și… toate vârstele, din nou muzica se va înălța ducând vertical lumina și suntetul… pentru că aici, la Sibiu, se va petrece… CEL MAI MARE FESTIVAL AL ARTELOR SPECTACOLULUI.

 

Iată programul primei zile:

 Zidul exterior al TNRS:  Ziarul Orizontal, Vol.4  Platforma de arte vizuale      

 Oficiul Poștal 1: De la 9 dimineaţa la 9 seara (ora 8.00)

  Casa de Cultură a Studentilor, Sala Albastra: Adam Lazarus – Solo-Show Creation: Jeu to Character (ora 10.00, ateliere)

  Primăria Municipiului – Centrul de informare turistică: Expoziție de fotografie – Lucien Samaha – Umbra actorului (ora 10,00)

  Muzeul de Artă Contemporană: Faust: Vanity and Despair (ora 10.00, teatru)

  Teatrul Gong – Foaier: Mersul trenurilor (ora 10.00, Expoziție)

 Piaţa Mică: SibiuBookFest – Strada cu Cărți (ora 10.00, carte)

 Teatrul de Balet Sibiu – Foaier: Oare o idee nouă? (ora 12.00, expoziție)

  Librăria Habitus: Octavian Saiu în dialog cu Emil Hurezeanu:  (ora 14.00,  Conferinte si seminarii)

Filarmonica de Stat: Focus FITS 2015 (ora 15.00, expoziție)

Librăria Habitus: Octavian Saiu, „Lecția, o meditație cu șapte teme” (ora 15.30)

  Teatrul Gong – sala parter: Forţa legământului (ora 16.00, teatru)

Sala Studio – TNRS: Push up 1 – 3 (ora 16.00, teatru)

  Teatrul National Radu Stanca Sibiu: Variațiunile Goldberg (ora 16.00, teatru)

Piața Mică: Ăsta nu-i părul meu!… (ora 17.00, teatru)

  Colegiul Naţional „Octavian Goga” – Sala de sport: Armina, frumoasa mea soră (ora 18.00, teatru)

  CAVAS: Audiția (ora 18.00, teatru)

Strada Nicolae Bălcescu: Circ pe ritmuri de samba (ora 18.00, circ)

  Catedrala Evanghelică Sibiu: Din dragoste pentru voi (ora 18.00, muzică)

  Dedeman: Frumoase şi talentate (ora 18.00, dans)

Filarmonica de Stat: Mecanica inimii (ora 18.00, teatru)

Strada Nicolae Bălcescu: Făuritorul de vise (ora 18.45, circ)

Strada Nicolae Bălcescu: Frumoase și Talentate (ora 19.00, dans)

  Teatrul Gong – Sala Etaj: Angajare de clovn (ora 20.00, teatru)

   Piața Mică: Ăsta nu-i părul meu!… (ora 20.00, teatru)

Strada Nicolae Bălcescu: Circ pe ritmuri de samba (ora 20.00, circ)

  Teatrul de Balet: Tango la înălțime II (ora 20.00, dans)

 Strada Nicolae Bălcescu: Făuritorul de vise (ora 21.00, circ)

  Piața Mare: Concert Carla’s Dreams (ora 21.45, muzică)

  Sala Studio – TNRS: Orb de mină (ora 22.00, teatru)

  Redal Expo: Taina Puterii (ora 22.00, teatru)

 Teatrul National Radu Stanca Sibiu: Variațiunile Goldberg (ora 22.00, teatru)

Piața Mare: Zbor prin timp (ora 22.30, teatru)

Piața Teatrului: Focuri de artificii (ora 23.45)

 

 

 

 

 

 

 sursa foto: Louis Guermond

  

  

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Ultimele articole: