“Satul trăieşte în mine într-un fel mai palpitant, ca experienţă vie.
Copilăria petrecută la sat mi se pare singura mare copilărie. Cine nu priveşte în urma sa peste o asemenea copilărie, mi se pare aproape un condamnat al vieţii”, marturisea Lucian Blaga in celebrul discurs “Elogiu satului românesc”. Tot atunci, marele om de cultura declara “Pe cat de adevărat e că mediul cel mai potrivit şi cel mai fecund al copilăriei e satul, pe atat de adevărat e că şi satul la rîndul lui îşi găseşte suprema înflorire în sufletul copilului. Există un apogeu exuberant, învoit şi baroc, al copilăriei, care nu poate fi atins decat în lumea satului, şi există de altă parte aspecte tainice, orizonturi şi structuri secrete ale satului, care nu pot fi sezisate decat în copilărie”. Ca este asa sta marturie locul unde satul romanesc se regaseste in splendoarea sa, unind seva satelor din Romania intr-o esenta ‘de piatra”, dainuitoare peste toate timpurile: Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului. Iar romanilor le este dor de sat. de ceea ce a fost el, de ceea c ear trebui sa fie si… dincolo de muzeu.
Iata, in perioada 8-14 iunie, 7032 de vizitatori au venit in cel mai mare muzeu in aer liber din Europa.
Demn de spus, sambata, 13 iunie, muzeul a fost vizitat de 1250 de sibieni si turisti dn tara si de peste hotare, duminica numarul acestora crescand la 2144.

sursa foto: CNM ASTRA
