sâmbătă, 17 ianuarie 2026
-1 C
Sibiu

Pod nou peste Cibin

Patru benzi de circulatie, piste pentru biciclisti si alei de promenada pe ambele maluri ale raului; suprastructura realizată din patru arce metalice, grupate cate doua in zona trotuarelor.

Lăţimea carosabilului va fi de 14 metri, lăţimea fâşiei pentru pistele pentru ciclişti va fi de 1,5 metri, iar trotuarele vor avea 2,25 metri. Podul va avea asigurat un spaţiu de gardă de 1 metru. Aleile de promenadă şi pistele pentru biciclişti vor avea 70 de metri în aval şi amonte şi vor trece pe sub pod. Podul, intersecţiile şi aleile vor fi iluminate, semaforizate şi dotate cu bănci.

O invetiţie totală estimată la 18.698 de lei. Acestea sunt coordonatele noului pod peste Cibin din dreptul Pieţii Cibin.

Noua construcţie va fi finalizată în cel mult 18 luni de la demararea proiectului şi va înlocui actualul pod care datează din 1908 şi nu mai face faţă coordonatelor de trafic. La acest moment, pe vechiul pod au acces doar vehiculele mai mici de 3, 5 tone, iar rtmul de trafic este unul care îngreunează accesul spre piaţă şi spre centrul oraşului.

Joi, în consilierii locali vor analiza proiectul şi indicatorii tehnico-economici, astfel încât lucrările să prindă viaţă cât mai curând.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Tricolorul din perioada comunistă, arborat la o fereastră din Sibiu! Cine l-a remarcat?!

„Trăiască România!Pe str Morilor din Sibiu se arboreaza altceva!...

Start înscrieri la ESTE FILM Festival 2026: Premii de 5.500 € la ediția aniversară de 10 ani de la Sibiu

Sibiul se pregătește de sărbătoare cinematografică. ESTE FILM Festival...

Alertă ANM: Ger năprasnic și „zile de gheață” în România. Temperaturile scad la -20 de grade în Sibiu și în restul țării

România intră într-un episod de vreme extremă, meteorologii anunțând...

Alte articole

La noi, sărbătorile de iarnă nu s-au gătat! Pe 25 ianuarie fugim după Lole, la Agnita!

Programul evenimentelor de la care n-aveți voie să lipsiți:10.00...

ANAF începe „vânătoarea” de mașini de lux: Sechestru pe bolizi BMW și Porsche cumpărați cu bani „la sacoșă” din venituri nejustificate

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF), prin Direcția Generală...

Seif cu o adevărată comoară sustras din locuința unui medieșean! Investigații în derulare!

IPJ SIBIU INFORMEAZĂ: echipă complexă de polițiști, coordonați de...

Din aceeași categorie

Categorii populare