«În ultimele zile am auzit din partea unor jurnaliști și președinți de Sindicate faptul că de la măsurile actualului Guvern ar trebuie exceptate două ministere: Sănătatea și Învățământul.
Din păcate după mai bine de 6 luni de la furtul tezaurului din Olanda (apropo ministra Natalia Intotero nu a făcut nimic în această privință, totul a rămas la stadiul de proiect) cultura și patrimoniul nu mai sunt în atenția publicului!
Iar acum Cultura nu poate fi alături de Sănătate și Învățământ!
De ce nimeni în momentul de față nu se gândește la faptul că în muzee, pe salarii mici și condiții improprii angajați dedicați și profesioniști au grijă de patrimoniul cultural național, fac evenimente cultural-diplomatice excepționale, „curăță” în mediul internațional cu buretele artistic murdăria de pe obrazul României, sunt „doctori” ai pieselor de milioane de euro, sunt supraveghetorii cu cele mai mici salarii din instituții a pieselor ce adună atât în țară și străinătate milioane de vizitatori!
Nu vreau să mă gândesc cum poate în momentul de față un angajat al unui muzeu, în cazul Brukenthal-ului, muzeu național, primul deschis publicului din România, cu cea mai intensă activitate cultural – diplomatică (mai ales in perioada 2021-prezent) să trăiască cu mai puțin de 2600 lei!
Oare ce poate spune un asemenea angajat când află la televizor că un pensionar sau angajat din România primește de la același stat, un salar, pensie sau diferite sporuri și premii, cât salariile a cel puțin 30 de supraveghetori /lună!
Și ironia sorții din lipsa personalului sunt foarte multe muzee care nu pot facilita accesul la cultură și inchid spațiile de vizitare!
Cât e bugetul Ministerului Culturii în acest an: 0,07 % PIB sau la fel cât un tur de alegeri anulat în România!
De la începutul anului 2025 am adus in atenția fostului ministru al culturii aceste probleme, să nu mai spunem acum și de faptul că unele organigrame muzeale sunt foarte reduse și că ar mai trebui angajări! Siguri există și excepții! De asemena am adus în atenție că există și discriminări salariale între angajații din instituțile aceluiași minister!
Ce s-a făcut – nimic. Am primit respectabil ignor total!
Din păcate lipsa de gândire culturală a decidentilor politici face ca în prezent domeniul cultural să nu intre la excepții.
Sunt după unii puține „capete” care votează!
Regretabil!
Însă să nu ne mirăm peste ceva timp și să spunem: „prea târziu!”»- este opinia fostului manager al Muzeului Național Bruenthal, Alexandru Constantin Chituță.




