În ziua binecuvântată a Pogorârii Sfântului Duh, comuna Râu Sadului a îmbracat, ca în fiece an, cu respect șigânduri bune, straie de sărbătoare, iar oamenii și-au deschis sufletul către tradiție și credință.
Cu mândrie și dragoste pentru rădăcinile lor, bunici, părinți și copii poartă costumul popular, simbol al identității și al moștenirii lăsate din generație în generație.
Mai mult, în acest an cu însemnătate aparte, răurenii au trăit bucuria și emoția Centenarului comunei Râu Sadului, cinstind trecutul, prețuind prezentul și pășind cu speranță spre viitor.




