Marţi, 25 octombrie 2016, structurile militare din garnizoana Sibiu, în colaborare cu administraţia publică locală şi Mitropolia Ardealului au organizat la „Monumentul ostaşului din toate timpurile” – amplasat în faţa Cercului Militar, tradiționala ceremonie militară dedicată aniversării Zilei Armatei României.
25 Octombrie constituie amintirea unei zile de împlinire naţională, eliberarea totală a nord-vestului Transilvaniei de sub ocupaţie şi administraţie străine, ziua când armata română şi-a îndeplinit menirea firească, aceea de a readuce în hotarele ei patria care a zămislit-o.
În această seară, începând cu ora 18.00, un detaşament compus din cadeţi şi Muzica Militară a Academiei Forţelor Terestre vor executa emoționanta retragere cu torţe pe itinerarul:Cercul Militar Sibiu – B-dul. Victoriei – Monumentul Eroilor Revoluţiei din faţa Casei de Cultura a Sindicatelor – Str. Someşului – Str. Şcoala de Înot – Sala Transilvania – Str. Calea Dumbrăvii – Bd.-ul Vasile Milea – Monumentul Eroului Niţă Octavian – Str. Revoluţiei – Academia Forţelor Terestre.
Dragi sibieni, fiți în acele momente împreună, cu lumina de veghe celor ce au slujit și slujesc ARMATA. Faceți-vă sufletele sărbătoare, fiți EMOȚIE și…asculatați-vă bătăile inimii la lumina torțelor.
LA MULŢI ANI ARMATEI ROMÂNIEI!
GLORIE ETERNA EROILOR NEAMULUI!

Foto: Daniel Roșu, Newsbv.ro
