RETRAGEREA CU TORȚE, lumină de veghe celor cu arma în mână

Marţi, 25 octombrie 2016, structurile militare din garnizoana Sibiu, în colaborare cu administraţia publică locală şi Mitropolia Ardealului au organizat la „Monumentul ostaşului din toate timpurile” – amplasat în faţa Cercului Militar, tradiționala ceremonie militară dedicată aniversării Zilei Armatei României.
25 Octombrie constituie amintirea unei zile de împlinire naţională, eliberarea totală a nord-vestului Transilvaniei de sub ocupaţie şi administraţie străine, ziua când armata română şi-a îndeplinit menirea firească, aceea de a readuce în hotarele ei patria care a zămislit-o. 
În această seară, începând cu ora 18.00, un detaşament compus din cadeţi şi Muzica Militară a Academiei Forţelor Terestre vor executa emoționanta retragere cu torţe pe itinerarul:Cercul Militar Sibiu – B-dul. Victoriei – Monumentul Eroilor Revoluţiei din faţa Casei de Cultura a Sindicatelor – Str. Someşului – Str. Şcoala de Înot – Sala Transilvania – Str. Calea Dumbrăvii – Bd.-ul Vasile Milea – Monumentul Eroului Niţă Octavian – Str. Revoluţiei – Academia Forţelor Terestre. 

Dragi sibieni, fiți în acele momente împreună, cu lumina de veghe celor ce au slujit și slujesc ARMATA. Faceți-vă sufletele sărbătoare, fiți EMOȚIE și…asculatați-vă bătăile inimii la lumina torțelor.
LA MULŢI ANI ARMATEI ROMÂNIEI!
GLORIE ETERNA EROILOR NEAMULUI!

 

 

 

 

 

Foto: Daniel Roșu, Newsbv.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Alte articole

Ce caută acolo și… ce aduce președinta CJ Sibiu de la Odorheiu Secuiesc?

„Astăzi sunt la Odorheiu Secuiesc pentru una dintre acele...

Meciurile echipelor naționale de handbal vor putea fi urmărite gratuit la TV. Camera Deputaților a adoptat proiectul AUR

Camera Deputaților a votat marți pentru includerea meciurilor naționalelor...

Din aceeași categorie

Categorii populare