Românii bolnavi de Covid vor putea fi tratați cu Molnupiravir!

E OFICIAL, iar vestea dă mari speranțe: România  se pregătește să cumpere Molnupiravir, prima pastilă anti-COVID.

Potrivit primelor informații, tranșa I vizează transportarea a 600.000 de capsule.

Anunțul a fost făcut de Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății.

„În cursul zilei de astăzi, Ministerul Sănătăţii a primit comunicarea Comisiei Europene prin care România are dreptul de a achiziţiona 600.000 de capsule de Molnupiravir şi 15.000 de doze de inhibitori de protează. Suplimentar, România va putea achiziţiona alte 200.000 de capsule de Molnupiravir şi alte 5.000 de doze de inhibitori. Cu cele 600.000 de tablete putem să tratăm aproximativ 15.000 de pacienţi, iar cu cele 15.000 de doze de inhibitori de protează putem să tratăm 7.500 de pacienţi”, a spus oficialul din Ministerul Sănătății.

În același context, oficialul a amintit că au fost distribuite zilele trecute în spitalele din țară 1.500 de flacoane de Tocilizumab, tratament care este folosit cu succes pentru bolnavii cu forme grave de covid.

Molnupiravir este dezvoltat de compania americană Merck.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Alte articole

Parcul Cetății, o nouă viață! Ce a plănuit Primăria Sibiu?

Parcul Cetății din Sibiu intră în reabilitare! Primăria Sibiu...

Brukenthal urcă la… bord! O super-inițiativă marca MNB

Astăzi, pasagerii care au aterizat pe Aeroportul Internațional Sibiu...

Centrul Creaţiei Junii Sibiu ne dezvăluie taina plăcintei cu rabarbăr!

No, să vă fie cu...POFTĂ MARE! Aflăm azi rețeta...

Din aceeași categorie

Categorii populare