Un turist roman, in varsta de 37 de ani, cu sindrom de varsaturi si deshidratare aflat in zona lacului Avrig (altitudine de 2011 m) in Muntii Fagaras, a apelat aseara sistemul de urgenta. Patrula Salvamont de la cabana Negoiu a ajuns la miezul noptii la el si i-a acordat ingrijiri. Asa cum ne-a precizat seful Salvamont Sibiu, avand in vedere riscurile actiunii de evacuare in conditii extreme si pe timp de noapte, s-a apelat la elicopterul SMURD.
Sursa foto: www.magazinsalajean.ro
