sâmbătă, 17 mai 2025
11.3 C
Sibiu

SB: Traficantii de droguri actionau si in Cluj

Reteaua de traficanti de droguri destructurata la Sibiu isi extinsese piata si in judetul Cluj. Membrii gruparii infractionale aduceau cannabisul prin colete in tara, din Spania si Germania. Printre membrii, se afla si un cetatean german care are domiciliul in Sibiu.

Potrivit reprezentantilor BCCO, grupara destructurata la Sibiu era una bine structurata.

"Rolurile si locurile membrilor erau bine definite. Erau persoane care se ocupau cu introducerea in tara a drogurilor, dealeri de rangul intai, deci dealeri importanti, subdealeri si consumatori", a declarat comisar-sef Traian Berbeceanu, seful Brigazii BCCOA Alba.

Membrii gruparii au facut o tranzactie chiar si in fata DIICOT Sibiu, insa raza de actiune se extinsese si in Cluj.

"A fost realizata o tranzactie monitorizata de catre noi chiar in zona aceasta(n.r. in fata DIICOT Sibiu). Reteaua era in continua extindere si aveau ca intentie infractionala acapararea de teritorii cat mai mari si extinderea  afacerilor ilicite in judetul cluj. Au apucat sa vanda si in Cluj, unde se fac si pechezitii", a explicat Berbeceanu.

In perioada monitorizarii activitatii gruparii infractionale au fost descoperite 3 kilograme de cannabis.

"1 kilogram in cursul acestei zile. In cursul zilei de ieri  fost interceptat un transport care venea din Spania, reprezentat tot de 1 kg de cannabis iar, in urma cu circa o saptamnana, am interceptat un colet transmis din spania in care se afla tot un kilogram de cannabis. Ultimul transport a fost realizat de membrii gruparii, cu un autocar, iar drogurile  erau bagate in bagajele pe care le avea asigurate. Drogurile proveneau din Germania si Spania. Erau aduse prin firme de coletarie sau, in mod direct, de catre membrii gruparii infractionale si erau distribuite pe raza orasului Sibiu, in randul tinerilor. Au fost identificati chiar si minori care erau consumatori ce se aprovizionau de la membrii gruparii respective", a declarat seful Brigazii BCCOA Alba.

In urma perchezitiilor domiciliare, au fost descoperite si sume de bani, de ordinul zecilor de sute de lei. Pe langa membrii gruparii, au fost adusi, la audieri, si 20 de consumatori.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ultimele articole

CERCETATĂ PENAL PENTRU ÎNȘELĂCIUNE, O FEMEIE A FOST REȚINUTĂ

La data de 16 mai a.c., polițiștii Secției de...

CENTRUL DE COMUNICARE JUDEȚEAN SIBIU: MĂSURI DE SIGURANȚĂ LUATE PENTRU ALEGERILE PREZIDENȚIALE

Angajații structurilor Ministerului Afacerilor Interne din județul Sibiu sunt...

FELICITĂRI: Intervenție laparoscopică de înaltă precizie realizată cu succes la SCJU Sibiu

 O echipă mixtă din cadrul Spitalului Clinic Județean de...

A opta ediție a Campaniei Antifumat, în prag de debut. Anunțul Spitalului de Pneumoftiziologie Sibiu

Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu va demara o nouă ediție...

Adevarată sărbătoare culturală, în weekend, la Sibiu! Avem detaliile!

CULTURA, vedeta weekend-ului la Sibiu! MERITAT! Mai multe instituții...

Alte articole

„Regulile jocului” se… joacă la Teatrul GONG! Hai și voi!

Tinerii au la Teatrul „Gong” o alternativă excelentă de...

Tras pe dreapta la timp! Se credea la curse!

La data de 14 mai a.c., în jurul orei...

Ei vorbesc lumii despre tradițiile noastre: JUNII SIBIULUI, LA LANDSHUT

În weekendul 16-18 mai 2025, Primăria Municipiului Sibiu transmite...

Se reabilitează corpul vechi al Școlii „I.L. Caragiale” din Sibiu

În anul 2022, Primăria Sibiu a extins spațiul Școlii...

„Some borders can not be moved with fingers” se vede la Brukenthal

NOTAȚI ÎN AGENDĂ: Muzeul Național Brukenthal vă invită să...

Din aceeași categorie

Categorii populare