vineri, 14 noiembrie 2025
-0.8 C
Sibiu

Șoc pentru Iohannis! Nu se aștepta la asta! Riscă să iasă din cursa prezidențială!

Candidatul ACL (PNL-PDL), Klaus Iohannis, se află într-o situație delicată. După ce nu cu mult timp în urmă estima că ICCJ va fixa termenul pentru judecarea dosarului său de incompatibilitate undeva ”la anul”, instanța supremă i-a făcut o surpriză de proporții.

 

Astfel, instanța supremă a decis ca primul termen al procesului de incompatibilitate în care e judecat Klaus Iohannis să fie fixat pentru… joi, 25 septembrie 2014! Adică, mâine!

Vestea a căzut ca un trăznet asupra liderilor ACL, care riscă să rămână fără candidat, la câteva zile de începerea campaniei electorale, în cazul în care Iohannis va fi declarat incompatibil. Asta pentru că termenul limită pentru depunerea candidaturilor a expirat în 23 septembrie.

În 24 aprilie 2013, Agenţia Naţională de Integritate (ANI) anunţa că a constatat că primarul Sibiului, Klaus Iohannis, se află în stare de incompatibilitate întrucât are şi calitatea de reprezentant al municipiului în Adunarea Generală a Acţionarilor S.C. Apă Canal SA Sibiu, din 5 august 2010 şi SC Pieţe SA, din 30 aprilie 2009, ceea ce contravine prevederilor legale.

În septembrie 2013, Klaus Iohannis a câştigat procesul intentat ANI, după ce Curtea de Apel Alba-Iulia a admis contestaţia acestuia la raportul de evaluare prin care ANI constata că se află în incompatibilitate şi a dispus anularea raportului de evaluare. Recursul urmează să fie judecat de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ultimele articole

Sibiul are în inimă CULTURA: A fost gazda Conferinței „Intersecții muzicale între clasic și contemporan”

 În foaierul Hotelului "Împăratul Romanilor" a avut loc Conferința...

ONORANT: Începe cea de-a treia ediție a Simpozionului Internațional Anual „Ars et Historia”

Muzeul Național Brukenthal anunță cea de-a treia ediție a...

Veste excelentă pentru medicina sibiană! Avem detaliile!

Autoritățile județene ne informează că a fost recepționat robotul...

Primul tronson al străzii Ogorului, intră în modernizare! Primăria a încheiat contractul pentru execuția lucrărilor

Pregătim investițiile anului viitor. Pe lângă proiectele mari care...

Festivalul „Ioan Macrea” 2025: SOLD OUT, dar va fi transmis ONLINE!

Sărbătoarea folclorului autentic e la Sibiu: Mâine se ridică,...

Alte articole

Recomandari pentru alegerea corecta a unei usi de garaj

O ușă perfect funcțională va face viața mult mai...

România se află printre țările care investesc cel mai puțin în EDUCAȚIE!

În 2022, cel mai ridicat nivel al cheltuielilor publice...

În continuare, șantiere pe drumurile sibiene…!

Drumuri și Poduri SA Sibiu continuă lucrările stabilite în...

Un bărbat și-a găsit sfârșitul azi, într-un incendiu la Veștem

La data de 10 noiembrie 2025, Centrul Operațional a...

Accident cu trei victime în zona localității Lazaret! Au scăpat cu viață ca prin minune!

Polițiștii din cadrul Biroului Drumuri Naționale și Europene au...

Tradiția unește România la Festivalul „Ioan Macrea”. Avem detaliile!

Mare, mare bucurie... Avem din nou sărbătoarea tradițiilor la...

NOTAȚI ÎN AGENDĂ: Avanpremieră Cravata Galbenă – 09.11.2025- la Cineplexx Sibiu orele 18:00

Dintr-un colț al României începe extraordinara poveste a unui...

Din aceeași categorie

Categorii populare