Sportivii PUMA Club au reusit sa obtina rezultate de excepţie si anul acesta, în cadrul competiţiilor din domeniul taekwondo-ului. Prima competitia, de la Oradea, le-a adus sibienilor un loc I, doua locuri II si patru locuri III.
Lotul sportiv al Clubului PUMA a fost compus din 6 sportivi afiliaţi, un senior şi cinci junior, între care patru băieţi şi o fată. Timp de trei zile, sportivii PUMA au luat parte la competiţiile din cadrul evenimentului iar rezultatele nu au intarziat sa apara.
Matei Emanuel a obtinut locul I la proba de Lupte si locurile III la proba de Tull si la la proba de Luptă tradiţională.
Dancu Marius a ocupat locul II la proba de Tull si locul III la proba de Luptă tradiţională.
Muntean Emanuelle a luat locul III la proba de Luptă iat Filipescu Alex, locul II la proba de Luptă.
“Anul acesta ne pregătim intens pentru a lua parte la cele mai importante evenimente sportive din domeniul taekwondo-ului, atât naţionale, cât si internaţionale. Vom lua parte, cu un lot de 10-15 sportivi afiliaţi, la Taekwon-Do Champions League 2014 din Sibiu, pe care îl şi organizăm în cadrul Clubului, pentru a ne pregăti participarea la următoarele evenimente majore: Cupa Internaţională de Vară la Taekwon-Do de la Oradea, Cupa Europei la Taekwon-Do de la Budapesta şi Cupa României la Tekwon-Do de la Baia Mare”, declară Ciprian Banea, secretarul general PUMA Club.
La eveniment de la Oradea au participat aproximativ 127 de sportivi din partea celor mai importante cluburi sportive de taekwondo din ţară. Concursul a fost organizat de către Clubul Sportiv King Do-Lions Oradea şi Federaţia Româna de Taekwondo ITF, fiind adresat doar sportivilor legitimati cu grad minim 8 grup, centura galbena , care au concurat în probele de tull, luptă, spargeri forţă, tehnici speciale şi luptă tradiţională.
