miercuri, 14 ianuarie 2026
-4.8 C
Sibiu

Studentii sibieni participa la Festivalul Academic de Teatru de la Osijek

Studentii Catedrei de Arta Teatrala din cadrul Universitatii „Lucian Blaga” Sibiu participa la cea de-a V-a editie a Festivalului Academic de Teatru „Dyonisus” de la Osijek, Croatia. Prestigioasa manifestare va avea loc anul acesta in perioada 20 – 24 martie.

Participarea studenţilor sibieni la Festivalul Academic de Teatru de la Osijek a devenit deja o tradiţie, aceştia fiind invitaţi la toate ediţiile organizate până acum, ca recunoaştere a talentului şi strădaniei acestora pentru viitoarea carieră în lumea Thaliei.

 Programul din acest an al festivalului reuneşte spectacole cu studenţi din şapte ţări europene, printre care Austria, Bosnia şi Herţegovina, Cehia, Croaţia, Marea Britanie, România şi Slovacia. Timp de cinci zile aceştia vor avea ocazia să descopere producţiile montate de colegi din alte centre universitare şi să participe la un schimb de idei în cadrul atelierelor de lucru şi al conferinţelor organizate de Academia de Arte din Osijek.

Studenţii sibieni participă la actuala ediţie a festivalului cu spectacolul „Multimedia Project” în regia lui Şerban Puiu. Reprezentaţia spectacolului va avea loc vineri, 22 martie, de la ora 22:15. Spectacolul sibian este o adaptare după „Cabaretul cuvintelor” de Matei Vişniec şi reprezintă o montare inedită prin folosirea elementelor multimedia ce asigură întreg decorul spectacolului dezvoltat ca un ghid de călătorie într-o „Republică a cuvintelor”, unde acestea trăiesc independent de om, se amuză şi se joacă, se înfrunta şi se iubesc, se supăra unele pe altele şi se revoltă. Din distribuţia spectacolului fac parte actorii Veronica Arizancu, Iulia Maria Popa, Alexandru Malaicu, Mihai Alexandru, Bogdan Bărbuşi, Paul Bondane, Andreea Chiriţescu, Angela Lisa, Andreea Pântece, Călin Roajdă, Adrian Strîmtu, Iulia Szabo, Maria Tomoioagă, Vlad Bacalu, Anton Balint, Cristina Blaga, Rada Constantinov, Alexandru Dobriţa, Tudor Răileanu, Alexandra Şerban, Maria Soilică, Cristina Timbuş şi Ana-Maria Vereş. Producţia se mai bucură, de asemenea, de contribuţia coregrafei Adriana Bârză şi a scenografului Mihai Păcurar, iar asistenţa de regie a fost asigurată de preparator univ. dr. Ana Mujat, proiectul fiind administrat de asistent univ. dr. Luminiţa Puiuleţ.

Festivalul de Teatru Academic „Dyonisus” este organizat de Academia de Arte din Osijek, iar participarea studenţilor sibieni este susţinută de Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, de Centrul de Cercetări Avansate în Domeniul Artelor Spectacolului şi de Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu.

Aşadar, mult succes!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Aterizare cu probleme pe Aeroportul Internațional Sibiu! Cauza- ninsoarea abundentă!!!

 „Astăzi, 13.01.2026, la ora 16:39, aeronava Wizz Air care...

Am aflat totul despre noua ediție a Festivalului Mediaș Cetate Seculară

Asociația Culturală „Mediaș – Cetate Seculară”, în parteneriat cu...

Atenție, sibieni: Plățile prin Ghișeul.ro pentru Municipiul Sibiu, blocate temporar. Unde puteți plăti taxele online?

Primăria Municipiului Sibiu a anunțat astăzi sistarea temporară a...

Alte articole

PIAȚA LA BIROU revine la Consiliul Județean Sibiu!

Începând cu 16 ianuarie, sibienii sunt așteptați ă așteptăm...

FAIN AȘA: De Ziua Culturii Naționale, pe 15 ianuarie, Muzeul ASTRA este deschis!

MEREU CUM TREBUIE! Muzeul ASTRA, la datorie:„La intrarea principală...

Din aceeași categorie

Categorii populare