TERIFIANT: ziua de azi a început cu o tragedie la Breaza, în Prahova, unde s-a petrecut un grav accident rutier soldat, din nefericire cu doi morți.
Evenimentul s-a petrecut pe DN1, în jurul orei 3.00 dimineața, în localitatea Nistorești.
Un taxi condus de un șofer de 65 de ani domiciliat în orașul Avrig, județul Sibiu, a pătruns pe contrasens, la km 101 + 400 m. Manevra a fost fatală, deoarece taxiul a intrat brusc sub un TIR încărcat cu cereale, care circula regulamentar din sens opus. Șoferul tirului a fost șocat și nu a mai putut face nimic pentru a evita nenorocirea.
În taxi se afla o pasageră în vârstă de 37 de ani.
Impactul a fost cumplit, astfel încât cei doi sibieni au decedat pe loc.
Potrivit www.max-media.ro, traficul pe DN1 (într-o zonă extrem de circulată, îndiferent de intervalul orar) a fost blocat parțial timp de aproape… patru ore. În tot acest timp s-a circulat dirijat, pe câte o bandă pe sens.
Poliția Rutieră efectuează cercetări pentru a afla ce s-a întâmplat de fapt, care a fost adevăratul motiv pentru care taximetristul a intrat brusc pe contrasens.
Sursa foto: www.max-media.ro