Pe piatra cubică din orașul vechi din Sibiu, cu limbile lor ascuţite, traseele îmbie și cheamă roțile și… sportivii la un spectacol fascinant. 
Așa a trăit, a văzut și a… fotografiat începutul Turului Ciclist al Sibiului bunul nostru prieten Louis Guermond.
Imaginile vorbesc de la sine…
1. Mersul pe bicicletă arde caloriile
Poți să arzi multe calorii în timp ce pedalezi, mai ales dacă optezi pentru un ritm alert. Așadar, în funcție de efortul pe care îl depui, poți să arzi între 300 și 700 de calorii pe oră, ceea ce face din ciclism o activitate eficientă în controlul greutății. Este important de reținut că organismul tău va continua să ardă calorii chiar și după încheierea cursei.
2. Ciclismul te încarcă instant cu energie
Te simți fără energie? Conform unui studiu publicat în revista de specialitate Psychotherapy and Psychosomatics, mersul pe bicicletă îmbunătățește nivelul de energie al organismului cu 20% și scade starea de moleșeală cu 65%. Persoanele participante la studiu au pedalat într-un ritm mediu de trei ori pe săptămână și au declarat ulterior că acest lucru le-a ajutat să facă față mai bine stării de oboseală pe care o resimțeau în timpul zilei.

3. Mersul pe bicicletă este ideal pentru starea generală de sănătate a organismului, pentru ca îmbunătățește sănătatea mintală, fiind un exercițiu relaxant, întărește sistemul imunitar, ține la
distanță bolile de inimă, scade nivelul colesterolului din sânge și poate chiar să reducă riscul de apariție a cancerului de colon, conform specialiștilor. Nu te-ai gândit până acum că mersul pe bicicletă practicat în mod regulat poate să stimuleze longevitatea, nu?
4. Mersul pe bicicleta îți tonifiază musculatura corpului, punând accent pe gambă și pe coapse, dar lucrează și abdomenul. Așadar, dacă aceste zone îți dau bătăi de cap, este timpul să alegi mersul pe bicicletă, pentru a slabi și a-ți tonifia mușchii. Acest tip de exercițiu stimulează detoxifierea organismului, astfel că pielea ta va arăta mult mai bine.
5. Ciclismul te scapă de stres
Această activitate este extrem de placută, pentru că te ajută să uiți de probleme, să te eliberezi de stresul cotidian, să meditezi și să observi lucrurile frumoase din jurul tău, mai ales dacă alegi locuri liniștite, cu peisaje aparte. În plus, mersul pe bicicletă poate să fie un mijloc de transport eficient, dar și un altfel de… medicament.

sursa foto: Louis Guermond
