Finalul Turului Ciclist al Sibiului 2014 a fost o afacere italiana: tot podiumul ultimei etape a fost ocupat de sportivii peninsulari. La capatul unei curse infernale de 159 km, a urmat un sprint dezlantuit pe sub Podul Minciunilor, prin Piata Mica, pe sub Turnul Sfatului, ciclistii au trecut intr-un ritm infernal linia de sosire din Piata Mare in aceasta ordine: Marco Zanotti de la Parkhotel Valkenburg, Christiano Delle Stelle de la MG Kvis Wilier si Antonino Parinello de la Androni Giocattoli.
Cu toate acestea, clasamentul general a ramas neschimbat fata de penultima etapa: tricoul galben al Turului Ciclist al Sibiului a fost castigat de Radoslav Rogina (Adria Mobil), pe locul doi s-a clasat Davide Rebellin (CCC POlsat) si al treilea a fost Primoz Rogljic (Adrian Mobil).
Rogljic si-a adjudecat si tricoul verde al cataratorilor, in vreme ce Rogina l-a mai acumulat si pe cel alb in clasamentul pe puncte, al celui mai combativ rutier. Tricoul albastru al sprinterilor a fost castigat de Bram Nolten (Valkenburg Parkhotel), in vreme ce tanarul Domen Novak (Adria Mobil) pleaca acasa cu tricoul portocaliu al liderului in clasamentul U23.
Tricoul rosu al celui mai bun roman i-a revenit lui Oleg Berdos (Tusnad Cycling Team).
Clasamentul echipelor a fost si el dominat de Adria Mobil, urmata de Androni Giocattoli si, pe locul trei, de Ringeriks Kraft.
