Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenţionare meteorologică Cod galben de intensificări susţinute le vântului şi ninsori la munte pentru 18 judeţe, valabilă de sâmbătă, ora 14:00, până luni, la ora 23:00. Iarna nu mai are răbdare, din păcate și pare să… fugărească noiembrie către vremea care de obicei vestește… sărbătorile din decembrie!
Meteorologii anunță că, începând din după-amiaza zilei de sâmbătă, 29 octombrie, şi până în seara zilei de luni, 31 octombrie, la munte vor fi intervale de timp în care va ninge, iar vântul va avea intensificări cu viteze la rafală de peste 60-70 km/h, viscolind şi spulberând ninsoarea. Fenomenele vor fi resimțite intens mai cu seamă în zona Carpaţilor Meridionali şi Orientali, unde rafalele vor depăşi temporar 80 km/h şi se va depune strat nou de zăpadă., potrivit agerpres.ro
Vor fi afectate judeţele Covasna, integral, şi, parţial, judeţele Maramureş, Bistriţa Năsăud, Suceava, Mureş, Harghita, Neamţ, Bacău, Vrancea, Buzău, Braşov, Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Sibiu, Vâlcea, Hunedoara şi Gorj.
Sursa foto: Carpati.org

