112 SALVEAZĂ VIAȚA ȘI… NU NUMAI! 16.635 de apeluri în județul Sibiu, anul trecut

112 este numărul unic pentru apeluri de urgență disponibil gratuit la nivelul întregii țări, ce poate fi apelat din toate rețelele de telefonie fixă sau mobilă.

Cetățenii aflați în situații de urgență pot suna la 112, 24 de ore pe zi, 7 zile pe săptămână, pentru a solicita asistența serviciilor specializate de intervenție (ambulanță, SMURD, poliție, pompieri, jandarmi).

  • Există 41 de centre 112 pentru preluarea apelurilor de urgență, câte unul în fiecare județ. Centrul 112 București-Ilfov recepționează apelurile atât din București, cât și din județul Ilfov.

  • În anul 2018, operatorii 112 din centrele de preluare a apelurilor de urgență au răspuns la 12.735.836 de apeluri, cum inidică statisticile oficiale, postate pe sts.ro.

  • Mai mult de jumătate din numărul total de apeluri preluate în anul 2018 nu reprezintă urgențe de competența Serviciului 112, ci solicitări de informații diverse, apeluri efectuate din greșeală, farse și apeluri injurioase.

  • 57% dintre urgențele anunțate la 112 în anul 2018 au reprezentat cazuri medicale.

  • Adresa incidentului este una dintre cele mai importante informații pe care trebuie să o furnizați când sunați la 112.

  • Dacă ați apelat 112 din greșeală, nu închideți! Rămâneți pe fir și informați operatorul că nu aveți o urgență și că ați apelat din greșeală.

În județul Sibiu, pe parcursul anului 2018, au fost înregistrate 16.635 de apeluri, ceea ce reprezintă numai 1,69% din total.

În perioada menționată, în zona bucurești -Ilfov, au fost nu mai puțin de 153.057 apeluri (15,57% din total).

 

Foto: sts.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

WhatsApp-ul de demult: comunicare fără internet în vecinătățile săsești din Curciu

Conducerea CJ Sibiu, impresionată de extraordinara poveste a satului Curciu... 50...

O călătorie în timp pe patru roți: Expoziție de vehicule istorice în Piața Mare din Sibiu

Inima istorică a orașului se pregătește să găzduiască o...

La mulți ani celor care lucrează în domeniul artei și iubitorilor de frumos! Mesaj cu impact

„Celebrăm astăzi Ziua Mondială a Artei, o inițiativă a...

Șantiere pe drumurile sibiene! Informații „la zi” de la Drumuri și Poduri SA Sibiu

Drumuri și Poduri SA Sibiu continuă lucrările stabilite în...

Alte articole

Caravana „Natura la clasă” va ajunge la peste 1.000 de elevi din jurul Munților Făgăraș

Fundația Conservation Carpathia aduce și în această primăvară „Natura...

Adrenalina la cote maxime în Avrig: Peste 700 de rideri iau startul la Triada MTB 2026

Centrul orașului Avrig se pregătește să devină epicentrul ciclismului...

Satiră africană și intrare liberă la Sibiu: Capodopera „Mandabi” de Ousmane Sembène, la ESTE Filmul de Miercuri

Asociația ESTE FILM continuă seria proiecțiilor de autor și...

Ajustări pe traseele Tursib începând cu 15 aprilie 2026

ATENȚIE!!! Începând cu data de 15 aprilie 2026, pe...

Din aceeași categorie

Categorii populare