8 MAI: ZIUA CRUCII ROSII

Ziua de 8 mai este sărbătoarea celor 17 milioane de voluntari și aproape jumătate de milion de angajați din întreagă lume ai Crucii Roșii și Semilunii Roșii.

Crucea Rosie. Oameni, fapte, implicare, daruire, solidaritate, compasiune. Oameni in slujba binelui semenilor. AZI, DE ZIUA LOR, a angajatilor si voluntarilor care sunt mereu alaturi de noi, ne inclinam cu respect si ii salutam, urandu-le LA MULTI, MULTI ANI!!!

 

Crucea Rosie Romana ajunge in fiecare an la mai mult de 600 000  de persoane, oferind asistenta umanitara adaptata la nevoile comunitatilor din intreaga tara. De la interventia si pregatirea populatiei in situatii de dezastru, diseminarea valorilor umanitare, cursuri de prim ajutor, campanii de educatie pentru sanatate pana la programe sociale care acopera in primul rand nevoile de baza ale populatiei vulnerabile, putem ajuta oamenii sa se pregateasca, sa gestioneze si sa se recupereze dupa un dezastru sau o criza. Pentru copiii si tinerii proveniti din familii nevoiase, Crucea Rosie Romana a infiintat mai multe centre comunitare de zi (Centrul EGAL) unde acestia beneficiaza de hrana calda si servicii de dezvoltare a abilitatilor de viata.

 

 

An de an, pe 8 mai, este celebrată Ziua Mondială a Crucii Roșii. De 144 de ani, sute de voluntari prin intermediul Crucii Roșii Române sunt în slujba poporului român ajutând mii de oameni. Să fim cu toții recunoscători voluntarilor și personalului Crucii Roșii care zi de zi sunt alături de autorități, dar mai ales de oameni, depunând eforturi uriașe pentru un scop nobil.
Tuturor voluntarilor vă urez multă sănătate, putere de muncă, dar și prețuire și recunoștință permanentă!
Toate gândurile bune le îndreptăm astăzi, mai ales spre membrii Crucii Roșii Române – Filiala Sibiu, și le adresez sincere mulțumiri pentru exemplul de mobilizare pe care ni-l oferă zi de zi, dar și pentru frumoasa colaborare”,
a transmis azi Mircea Crețu- Prefectul județului Sibiu.

 

Crucea Rosie Romana se afla in slujba poporului roman inca din anul 1876. Voluntarii si personalul nostru au misiunea de a ajuta populatia oriunde s-ar afla si prin orice situatie de criza ar trece. Suntem peste tot acolo unde este nevoie de noi. Acesta este angajamentul nostru fata de oameni si angajamentul nostru fata de umanitate!”( dl. Ioan Silviu Lefter, director general al Crucii Rosii Romane).
Voluntarii Crucii Rosii si Semilunii Rosii sunt oglinda diversitatii programelor de interventie si de sprijin oferite de Miscarea Internationala de Cruce Rosie si Semiluna Rosie la nivel mondial formata din  190 de Societati Nationale, Comitetul International al Crucii Rosii (ICRC) si Federatia Internationala a Societatilor Nationale de Cruce Rosie si Semiluna Rosie (IFRC).
In acest an, Societatile Nationale din intreaga lume aniverseaza, de asemenea, 100 de ani de la infiintarea IFRC, fondata de Societatile ce Cruce Rosie din Franta, Marea Britanie, Italia, Japonia si Statele Unite. IFRC – initial cunoscuta sub numele de Liga Societatilor de Cruce Rosie, a fost creata pentru a prezerva, a impartasi si a promova expertiza si cunostintele dobandite in timpul interventiilor umanitare din Primul Razboi Mondial si al epidemiei de gripa spaniola. La un secol distanta, reteaua Federatiei Internationale de Cruce Rosie si Semiluna Rosie este formata din 190 de Societati Nationale si altele in curs de infiintare.
In Romania, Societatea Nationala de Cruce Rosie Crucea Rosie este prezenta la nivel de teritoriu in fiecare judet, avem 47 de filiale judetene si de sector ale municipiului Bucuresti, avem 83.659 membri cotizanti, 6 600 de  voluntari si 343 de angajati.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare