Dacă v-aţi făcut planuri să cutreieraţi Făgăraşii sau bucegii în aceste zile, mai bine renunţaţi. Nu e de joacă! pericolul de avalanşe a declanşat COD PORTOCALIU!
Adrian David, directorul Serviciului Judeţean Salvamont Sibiu, a confirmat, în direct la Antena 3, că a fost emis cod portocaliu privind riscul declanşării avalanşelor în Munţii Făgăraşi. David a precizat că acest cod este diferit de cel meteorologic, pentru că este un nivel mediu.
„Peste acesta mai există cod roşu şi cod negru, dar problema este că la acest nivel de risc sunt cele mai multe victime. Mulţu turişti se încumetă să intre pe versanţi pe care se pot produce avalanşe şi se pot produce tragedii. Este suficient să fie panta supraîncărcată ca în acel moment să se producă avalanşe, de nivel mediu sau chiar de nivel mare.”
Iată, însă, care sunt recomandări salvamontiştilor pentru acest caz:
„Îi sfătuim pe oameni să nu intre în zonele de risc. Înclinaţia pantei poate fi relevantă, să evite pantele înclinate, cu orientare nordică, nord-estică, în zona superioadă a muntelui.”
Demn de precizat, o situaţie similară se înregistrează şi la nivelul Munţilor Bucegi.
Sursa foto: bunaziuafagars.info