… Cu satul și cu neamul în inimă… Moșul Pavel Diaconu, cel care și-a făcut din casă… muzeu, la Rășinari, de dragul trecutului și-al celor care au fost, aici în miez de Mărginime, se pregătește cu zor să sărbătorească Ziua Națională a Costumului Tradițional.
Și-a pus la primenit și aerisit comoara, straiul fain în alb și negru, și-a poleit totul cu raza dintâi a dimineții și l-a botezat cu emoție și bucurie. Va fi acolo, Moșul Pavel, la Muzeul astra, mândru tare să poarte tezaurul din bătrâni, să grăiască prin toată ființa lui, despre sat, despre da, despre povestea aceea vie și netrecătoare care e COSTUMUL TRADIȚIONAL.
Binecuvântat să ne fi, Nea Pavel!
Detalii depre marea sărbătoare aici: https://www.sibiunews.net/articole/18-cultura/19024-tezaur-cu-aur-din-suflet-romanesc-ziua-nationala-a-costumului-traditional-din-romania.html