De la TOSCA la o discuție cu o MARE PRIETENĂ: ANDA-LOUISE BOGZA, Prim-solista Operei din PRAGA, nerăbdătoare să se reîntoarcă să cânte la SIBIU

Timp petrecut în compania unui artist care, cu vocea sa, cu interpretările marilor OPERE cărora le dăruiește, din sine, acea savoare artistică, acel… har născut din dăruire și lumină, a cucerit marile scene ale lumii… Timp petrecut din timpul uriaș al unei voci de aur care duce numele României pe toate meridianele lumii; și, deodată, ți se deschide inima și orizontul și afli cu încântare că EA, marea voce, e nerăbdătoare să se reîntoarcă la SIBIU, să cânte, să dăruiască sibienilor, din harul și trilul său.

Așa a fost ieri, într-un 12 februarie cețos (dar pentru noi atât de luminat!), la București, întâlnirea cu ANDA LOUISE-BOGZA, prim-solista Operei din Praga, artist de talie mondială, care ne face uriașa onoare de a ne fi… cititor fidel și mare prieten, cu vădită iubire și cu respect afă de Sibiu, nu doar după participarea la concertului aniversar Verdi/Wagner, care a avut loc pe 26 septembrie 2013, la Sibiu, dar mai cu seamă devenind neostenită cititoare a SibiuNews, publcație pe care o consideră CEA MAI BUNĂ, CEA MAI COMPLEXĂ pe care a citit-o.

O trecere în revistă a marilor roluri, de la TOSCA (pe care a jucat-o de zeci de ori pe toate meridianele, la Abigaille (Nabucco), Rusalka, Desdemona, Donna Anna, și o întreagă pleiadă de alte mari interpretări, dar și concerte și duete pe marile scene, și… o mărturisire: „Abia aștept să am din nou ocazia de a veni în frumosul Sibiu. Pur și simplu, mi-a ajuns la inimă.Vreau și să cânt dar sincer, îmui doresc să ajung pe plaiurile minunate de la Rășinari, la Păltiniș, a Bâlea lac- am citit acolo, la Dumneavoastră, că e feeric, și doresc mult să mercg să cunosc acel minunat muzeu în aer liber, unde am înțeles că tradiția satului românesc e la ea acasă. Eu sunt din Piatra Neamț, o zonă din pragul Bucovinei, unde tradițiile încă se mai păstrează și îmi place să aud dar și să cunosc astfel de locuri unde e vie încă frumusețea sufletului românesc”. Așa ne-a vorbit EA, marea artistă. Cu o voce impresionant de blândă, cu un zâmbet să-l pui la icoană și cu o simplitate și candoare în care dăuinuie, trainis, o carieră uriașă. Altfel spus, un dialog prietenesc, ca la un… prânz în familie, aș spune. Cuvinte și suflete față în față. O deosebită onoare pentru noi, SibiuNews.

Și… cu siguranță, o vom revedea, cu toții, pe marea artistă la Sibiu. Pe scenă, cu vocea-i minunată și pe stradă, în muzee, în parcuri- un OM FRUMOS.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare