Meci cu Politehnica Iași, în deplasare, la Botoșani

A.F.C. Hermannstadt va înfrunta pe CSM Politehnica Iași duminică, 15 septembrie 2019, începând cu ora 18, pe Stadionul Municipal din Botoșani.

Acest lucru se datorează faptului că stadionul Emil Alexandrescu, pe care Poli Iași dispută meciurile de acasă, a intrat în reamenajare. Partida face parte din etapa a IX-a a Ligii I și vine după o pauză competițională de două săptămâni pentru ambele echipe, pauză cauzată de desfășurarea meciurilor internaționale.

 

,,Ne așteaptă un joc important. Avem în față o echipă cu forță ofensivă, o echipă cu echilibru între defensivă și atac. Cred, totuși, că meciul va fi unul echilibrat, fiindcă noi suntem pregătiți. Am avut două săptămâni de pregătire foarte bune. Ne organizăm foarte bine în ultima perioadă ca și grup și joc. Sper să fim echipa mai pragmatică de această dată. Obiectivul nostru este să ne întoarcem cu un rezultat pozitiv”, a declarat dl Constantin Enache, antrenor principal A.F.C. Hermannstadt

,,Fotbaliștii nostri sunt pregătiți. Au dat și dau 100% la antrenamente. Fac tot ce le cer în exerciții. Îi urmărim, îi monitorizăm prin tehnologia GPS și avem strânse foarte multe date statistice despre ei. Faptul că ei sunt foarte implicați în antrenamente, ne determină să știm ce avem de făcut în timpul unui meci. Cred că suntem pregătiți”, a explicat dl Alessandro Cittadino, preparator fizic A.F.C. Hermannstadt.

,,Atacanții lor sunt în formă, așa că vom avea un meci dificil. Chiar și așa, am încredere în mine și în colegii mei. Suntem bine din punct de vedere fizic, ne-am acomodat bine la Sibiu, ne-am antrenat bine în ultimele două săptămâni. Personal, mă simt bine aici și cred că ar fi bine acum să învingem în această deplasare”, a comentat, la rândul său, Ousmane Viera, fundaș central A.F.C. Hermannstadt.

După primele opt etape din Liga I, Poli Iași este una dintre revelațiile turului de Campionat. Echipa antrenată de Mihai Teja se situează pe locul 5, la 3 puncte de prima treapta a clasamentului. Victoria de acasă contra celor de la Chindia Târgoviște a dus pe A.F.C. Hermannstadt pe locul 10, cu 9 puncte.

Demn de precizat, în ediția precedentă, cele două echipe s-au întâlnit de patru ori (campionat regulat+ play out). Bilanțul este unul favorabil echipei din Sibiu, care a reușit să învingă de două ori la același scor, 2-0, în timp ce ieșenii au izbutit un egal acasă (1-1) și o victorie în deplasare cu scorul de 1-0.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare