Muzeul ASTRA pune accent pe componenta de restaurare/ conservare. Încă o dovadă!

Pentru că celorde aici le pasă de cultură! An de an, Muzeul ASTRA pune accent pe componenta de restaurare/ conservare, devenită în timp una de bază pentru instituția sibiană.

În acest segment, cercetătorii și restauratorii CNM ASTRA caută, găsesc soluții și apoi le pun în practică în mod profesionist. Așa se face că în Centrul de Restaurare ASTRA, obiectele de patrimoniu devin și rămân „monumente”.

Vă prezentăm imagini din cea de-a VI-a Ediţie a Conferinţei Internaţionale Tehnici şi metode inovative pentru ocrotirea patrimoniul cultural (ETICCH) – Obiectul cultural: de la investigaţie la restaurare, un evenimnet cu impact deosebit.

✔️Subiectele abordate anul acesta sub titlul Obiectul cultural: de la investigaţie la restaurare, au fost prezentate de specialişti din România, alături de oaspeți de excelență din Italia, Germania, Austria, Cipru, Bulgaria, Serbia etc.

✔️Demn de apreciat, Sunt prezenți la eveniment peste 100 de participanţi care reprezintă instituţii culturale importante ce contribuie la programul ştiinţific şi cultural de nivel european.

✔️Programul celei de-a doua zile include atelierele cu aplicaţii şi demonstraţii dedicate conservatorilor si restauratorilor, sesiuni plenare, o masa rotundă cu privire la infrastructurile de cercetare din domeniul științei patrimoniului din Europa şi Romania, reuniuni de proiecte internaționale, precum și workshop-uri.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare