Peste 7000 de vizitatori în weekend în Muzeul în aer liber! Evenimente de colecție au fost magnet pentru pofticioși dar și pentru muzica faină a tarafelor și fanfarelor de poveste!

7150 de vizitatori au venit la Muzeul ASTRA în perioada 9-10 septembrie 2017! În acest interval, aici s-au întâmplat lucruri faine, cu aromî de tadiție! Mai exact, au fost organizate două evenimente importante: Festivalul Tarafuri şi Fanfare și Festivalul Gastronomic al Romilor.

 

La prima ediție a Festivalului Gastronomic al Romilor, în Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului romii s-au întrecut la ceaune, proțap și alte bucătăriseli cu dichis, au gătit supă cu afumatură și tăiței, vinete umplute, varză călita cu mămăliga, rață pe varză, purcei la proțap și prăjituri de casă. Vizitatorii au degustat din toate aceste produse. Muzeul ASTRA a avut calitatea de partener și de gazdă în cadrul acestui eveniment organizat de Fundația Centrul European de Integrare al Romilor (C.E.I.R.), proiect cofinanțat de Consiliul Județean Sibiu prin Programul acțiunilor din domeniul culturii pe anul 2017, prin Școala Populară de Arte și Meserii ,,ILIE MICU’’.

Totodată, la Festivalul Tarafuri şi Fanfare au fost prezenți peste 50 de muzicanți din toată țara. Aceștia au cântat pe nesăturate prin Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului mai multe piese de joc, de dragoste, de jale, hore, sârbe, doine şi balade, cântece lirice, de lume de s-o dus veste de cântec cât îi tradiția!!! Totodată, la Târgul de Țară au fost organizate ateliere de gătit interactive în care vizitatorii au servit mâncăruri tradiționale care se serveau pe la nunți în trecut. Muzeul ASTRA şi Asociaţia Culturală „Arhetipuri: datini, muzică, rost”, în parteneriat cu Mişcarea de Rezistenţă, au organizat cea de-a XII-a ediţie a Festivalului Tarafuri şi Fanfare (ediţia a VI-a de Sibiu).

… A FOST CA-N BASME!!!

 

Acţiunile Muzeului ASTRA sunt posibile cu finanţarea Consiliului Judeţean Sibiu

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare