S-A DESCHIS SEZONUL DE VIZITARE A BISERICILOR FORTIFICATE! Turiștii pot afla tainele a 52 de lăcașe de cult legendare! DE VIS: La Cisnădioara la 21 mai 2017, se inaugurează o casă a artelor permanentă- ”Kunsthaus 7B”

Bisericile fortificate. Lăcașuri de cult, artă, istorie… stâlpi de veacuri ai comunităților, altare ale frumosului și bucurii pentru orice suflet le trece pragul. VINO ȘI TU SĂ LE CUNOȘTI POVEȘTILE!

„În sezonul 2016, bisericile medievale și fortificate ale sașilor din Transilvania au beneficiat de 655.349 de vizitatori în cele 50 de obiective deschise publicului larg. În noul sezon 2017, care se derulează în perioada 01.04 — 31.10.2017, se preconizează depășirea pragului de 720.000 de vizitatori. La circuitul existent 2016 se adaugă în 2017 biserica fortificata unitariană Dârjiu (HG), sit UNESCO, precum și biserica evanghelică Hălchiu (BV), lăcașul de cult cu cel mai mare altar poliptic medieval dintr-o biserică de sat”, transmit reprezentanții Biserici evanghelice într-un comunicat de presă remis marți AGERPRES.

Demn de precizat, din acest an, turiștii care își vor cumpăra „Cardul Transilvania” pot vizita 52 de biserici fortificate săsești, cu 50 de lei, în cadrul generosului proiect numit „Descoperă sufletul Transilvaniei”. Anul trecut, ATENȚIE, peste 3.500 de turiști români și străini și-au cumpărat acest card special.

” ‘Descoperă sufletul Transilvaniei’ ” organizează turismul cultural în bisericile fortificate din anul 2013, acest lucru realizându-l mai ales prin pașaportul de vacanță, Transilvania Card. Din cele 160 de biserici medievale și fortificate aflate în patrimoniul Bisericii Evanghelice C.A. din România (și nu numai), doar o parte sunt deschise turismului. Cele mai importante 52 însă sunt cuprinse în circuitul Transilvania Card. Sunt cuprinse toate bisericile UNESCO (Câlnic, Valea Viilor, Biertan, Viscri, Saschiz, Prejmer, Dârjiu), bisericile medievale din cele șapte orașe săsești (Sibiu, Mediaș, Bistrița, Brașov, Orăștie, Sebeș, Sighișoara), precum și altele de importanță turistică, cum ar fi Cisnădioara, Cârța, Hărman, Cincsor sau Mălâncrav. În 2016, Transilvania Card a fost folosită de circa 3.531 de vizitatori”, se mai precizează în comunicat cu pricina. 

 

Sezonul turistic al bisericilor fortificate a început in 1 aprilie ți se inchide în 31 noiembrie.

Sezonul 2017 are programate cinci evenimente de colecție:

1.    Deschiderea la Cisnădioara la 21 mai 2017 a unei case a artelor permanentă, ”Kunsthaus 7B”, pentru prezentare de artă modernă din zona danubiană. Prima expoziție va fi o retrospectivă a renumitului artist Victor Vasarhely (*1906 Pecs + 1997 Paris) cu titlul ”OP ART”, în care se vor prezenta lucrări de grafică și instalații contemporane. Kunsthaus 7B este continuarea și potențierea colaborării din anii trecuți cu colecționarul Thomas Emmerling (2015 – Salvador Dali, 2016 – Tristan Tzara)
2.    A IV-a ediție a turului ciclist al bisericilor fortificate, inclus anul acesta pentru prima dată în calendarul Federației Române de ciclism. Turul, care combină elemente de cursă sportivă cu etape culturale, va avea loc 27/28 mai în Țara Făgărașului și Colinele Transilvaniei, mai precis la bisericile fortificate Bărcut, Seliştat şi Cincşor şi la Biserica evanghelica şi la Cetatea din Făgăraş. Eleste organizat în parteneriat cu asociația Nostress Events.
3.    Intâlnirea mondială a sașilor transilvănenei, 4 – 6 august 2017 la Sibiu. La acest eveniment sunt așteptați în jur de 20.000 de persoane, care ulterior vor vizita locurile natale. Evenimentul este organizat împreună cu Forumul Democrat German și cu asociațiile sașilor din Germania.
4.    KULTUR/KIRCHE Kleinschenk/Cincşor – Artă contemporană în dialog cu publicul în Biserica fortificată din Cincşor: Din 23 septembrie – 1 octombrie 2017 va avea loc tabăra de creaţie pentru artişti români şi străini pe tema (IN)CERTITUDINI. Iniţiativa îşi propune crearea unei platforme de dialog între artiştii români şi artiştii străini. Participă artişti plastici din Australia, Germania, SUA, Norwegia şi România. Pictorul Blake Brusher (SUA) va expune la Biserica fortificata începând din 23.09.2017. Hakon Kornstad, Norvegia, va susţine concertul de inaugurare. Curatoarea evenimentului este Elisabeth Ochsenfeld, ARTHOUSE, Germania  Organizarea este susţinută de KULTUR PROJECT şi de AS. CONTRAFORT Kleinschenk/Cincşor.
5.    Zilele Bisericii cu ocazia a 500 de ani de la Reforma religiosă. Acest eveniment va avea loc la Brașov, locul de pornire a Reformei în Transilvania (1542), din 29 septembrie – 01 octombrie 2017. Intr-un șir de conferințe, workshopuri, slujbe și concerte se va reflecta identitatea comunității evanghelice din România. Evenimentul este organizat împreună cu Parohia Honterus din Brașov precum și Biserica Evanghelică-Lutherană din România (de limbă maghiară). Aceast ultim jubileu domină întreg anul, pentru că Reforma religioasă din Transilvania este prezentată în decursul lui în diferite moduri. ”Descoperă Sufletul Transilvaniei” lansează inclusiv  un pelerinaj turistic pe urmele Reformei în Transilvania (în cooperare cu ”Siebenburgen-Reisen”)

 

 

 

Romania Original , Nicu Hoandra

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare