Daca unii elevi au ales, pentru saptamana „Scoala altfel” activitati precum vizitele la muzee, spectacolele de teatru sau întalniri cu diverse personalitati, pentru mai multi copii din comuna sibiana Sura Mare programul acestei saptamani a debutat într-un mod inedit.
Au mers împreună cu învăţătoarea lor la o gospodină din sat unde au învăţat de-ale bucătăriei. Mai precis, elevii au învăţat să prepare o prăjitură tradiţională săsească: HENCLEŞ.
Ouă, smântănă, făină, ouă, unt, răbdare şi bucuria de a face de-ale gurii. O reţetă perfectă pe care, cu siguranţă, cei mici nu o vor uita prea uşor. Şi, cum au recunoscut chiar ei, activitatea le va fi lecţie şi îi va îndemna de-acum încolo să dea o mână de ajutor mamelor şi bunicilor la treburile bucătăriei.