Azi 18 aprilie 2016, între orele 0900– 1100 elevii unităţilor de învăţământ gimnazial şi liceal copşene au organizat, în colaborare cu Primăria oraşului Copşa Mică, o amplă acţiune de ecologizare a oraşului în cadrul săptămânii „Şcoala Altfel”.
Așa cum aflăm de la autoritățile locale, cei peste 400 de elevi, organizaţi pe echipe şi-au împărţit oraşul pe zone de acţiune, pe care le-au ecologizat exemplar. Înarmaţi cu mănuşi, saci menajeri şi multă veselie, elevii au reuşit, în timp de două ore, să adune o remorcă plină cu saci de gunoi. În acelaşi timp au dat un exemplu pozitiv tuturor locuitorilor oraşului care, impresionaţi de entuziasmul copiilor, le-au sărit în ajutor.
Totul a fost supervizat de cadrele didactice din unităţile de învăţământ locale, de reprezentanţi ai Primăriei, de pompierii voluntari ai SVSU Copşa Mică şi de poliţiştii locali.
Deşeurile rezultate în urma acţiunii întreprinse de elevii oraşului şi pompierii voluntari au fost depozitate în trei zone ale oraşului timp de câteva ore, pentru a transmite un mesaj de sensibilizare către toţi cetăţenii oraşului Copşa Mică.
O acțiune de ecologizare.
…Dar și ceva mai mult de atât: o lecție dincolo de sala de clasă și de manual, despre spirit civic, despre protecția mediului, despre ceea ce poate face fiecare din noi ca să nu fie demis din calitatea de cetățean… ASTA AR FI TREBUIT SĂ FIE acțiunea de azi, lăudabilă, de altfel. cu o singură excepție: fotografia cu roadele strădaniei elevilor (foto2) este ARUNCĂ totul în derizoriu… mai exact, după cum se poate observa, sacii cu gunoaie au fost așezați pentru „fotografia de grup” fix lângă un monument al eroilor!!! Ceea ce, din păcate, dă o notă proastă! PĂCAT!

