TULBURATOR si chiar mai mult decat atat: COPIII INFRACTORI ai ROMANIEI!

Zilnic auzim la stiri despre copii abandonati, despre sute de familii dezbinate, violenta in familie, saracie, lipsa educatiei “nascuta” din lipsuri materiale… o realitate crunta. Pe care numai noi, se pare, astia, de rand, o auzim, o vedem… Si atat. Dar mult mai mult dincolo de stiri. Toate astea converg catre siutuatii limita, cauze- azi, maine, sau poimaine ale unor adevarate tragedii, atunci cand copiii, adolescentii se transforma in infractori. Iar cifrele spun totul!

Potrivit raportului de activitate pe 2014 al Parchetului Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie din România, numărul de infracţiuni săvârşite de minori a crescut alarmant. Astfel, au fost înregistrate 21 de infracţiuni de omor comise de persoane de sub 18 ani, în condiţiile în care în anul 2013 au fost anchetate numai zece crime pentru care principalii suspecţi au fost minori. Conform adevarul.ro, pe parcursul anului trecut, au fost şi 32 de tentative de omor atribuite unor suspecţi cu vârsta sub… 18 ani. Tot în 2014, potrivit datelor statistice centralizate de procurori, minorii au fost cercetaţi pentru 66 de violuri, 1.496 de furturi şi 611 tâhării. Concret, iese la iveala ca numărul total al tinerilor cu vârsta sub 18 ani care au fost trimişi în judecată anul trecut a fost de 2.966, dintre care 371 în stare de arest. La începutul lui 2015, în centrele de detenţie ale Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP) erau 320 de minori – 299 de băieţi şi 21 de fete. Dintre aceştia, 39 erau închişi pentru omor, 21 pentru viol, 149 pentru tâlhărie, 99 pentru furt, iar 12 pentru alte fapte.
Potrivit sursei citate, l
a aceeaşi dată, din statistica ANP reiese că în închisori erau şi 1.264 de tineri cu vârste cuprinse între 18 şi 21 de ani – 1264 de băieţi şi 43 de fete. Dintre aceştia, 146 erau închişi pentru omor, 76 pentru viol, 479 pentru tâlhărie, 24 pentru trafic de droguri, şase pentru trafic de persoane, doi pentru infracţiuni la Legea circulaţiei şi 78 pentru alte fapte.

 

Sursa foto: www.publika.md 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare