La BIBLIOTECA NOCRICH, Ziua Naţională a Bibliotecarului a fost marcată astăzi marcată printr-o serie de acţiuni culturale , precum expoziţiile de carte şi documente care celebrează bibliotecarul şi strădania lui de a oferi fiecărui cititor, zâmbind, cartea dorită.
Invitaţia de a participa la evenimente a fost adresată tuturor locuitorilor dornici de a vizita instituţia, pentru bucuria unui drum printre cărţi şi pentru a înţelege mai bine activitatea meticuloasă a bibliotecarilor.
Demn de ştiut, UNESCO a hotarât, in 1995, ca 23 aprilie sa fie Ziua Mondiala a Cartii si a Dreptului de Autor, pentru a marca simbolic nasterea mai multor scriitori: Maurice Druon, K. Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla si Manuel Mejia Vallejo. De asemenea, 23 aprilie e si ziua in care alti trei mari scriitori au parasit aceasta lume: William Shakespeare, Miguel de Cervantes si Inca Garcilaso de la Vega, scriitor peruan de origine spaniola. Din 1996, pe 23 aprilie, in aproape toate tarile lumii, sunt organizate expozitii de carte, lecturi publice si o serie de manifestari menite sa incurajeze si sa popularizeze lectura. Pornind de la ideea ca lectura si cartea nu pot fi gândite in afara bibliotecilor si a bibliotecarilor, Asociatia Nationala a Bibliotecarilor si a Bibliotecilor Publice a decis, in 1998, ca 23 aprilie sa fie “Ziua Nationala a Bibliotecarului din România”.