Agnita, Selimbar, Carta si Sadu sunt orasul si comunele care au reusit sa se claseze pe locul intai in concursul organizat de Consiliul Judetean Sibiu. VAloarea totala a premiilor a fost de 1,6 milioane de lei.
La secţiunea oraşe, premiul I a fost câştigat de Agnita – 150 000 de lei, locul al II-lea de Dumbrăveni și Ocna Sibiului – 100 000 de lei fiecare, iar locul al III-lea Tălmaciu, Copșa Mică și Săliște cu câte 50 000 de lei.
La secţiunea comune, categoria A, până la 1.500 de locuitori, Cârţa a obţinut locul I cu 80.000 de lei, locul al II-lea a fost ocupat de Cârțişoara – 55.000 de lei, locul al III-lea a fost înânat comunelor Apoldu de Jos și Merghideal – 30. 000 de lei fiecare.
La secţiunea comune, categoria B, între 1.500 şi 2.500 de locuitori, locul I a fost ocupat de Sadu – 90.000 de lei, locul al II-lea de Păuca, Șeica Mică și Alma – 65.000 de lei, iar locul al III-lea a fost ocupat de Micăsasa, Tilișca, Turnu Roșu şi Boița – 35.000 de lei.
La secţiunea comune, categoria C, peste 2.500 de locuitori, Șelimbărul a câștigat locul I – 100. 000 de lei, în timp ce Loamneș, Moșna și Laslea s-au situat pe locul al II-lea – 75.000 de lei, iar Șura Mare, Gura Râului, Axente Sever şi Târnava au obţinut locul al III-lea – 45.000 de lei.
În concursul iniţiat în premieră de Consiliul Judetean Sibiu s-au înscris 39 de localităţi din cele 62 eligibile, excepţie făcând municipiile Sibiu şi Mediaş. Din cele 9 oraşe şi 30 de comune înscrise au fost desemnate câştigătoare 6 oraşe şi 20 comune. Valoarea totala a premiilor a fost de 1,6 milioane de lei.
Premierea a fost facuta de preşedintele Consiliului Judeţean Sibiu, Ioan Cindrea, si cei doi vicepreşedinţii, Ioan Banciu şi Marcel Luca.

